Z każdym rokiem coraz bardziej doceniamy wyjątkowy smak win. Nasza wiedza na ich temat ciągle rośnie, a dzięki temu wiemy, do jakiej potrawy, który rodzaj tego trunku najlepiej dobrać oraz na co zwracać uwagę, aby wybrać wysokiej jakości wino. Jednak rzadko kiedy zastanawiamy się, w jaki sposób powstaje ten alkohol. Dlatego powstał wpis „Winnica od podszewki”, w którym przedstawiamy najważniejsze fazy powstawania wina. Jeśli odwiedzisz Akademię, nasza obsługa chętnie odpowie na Twoje pytania na temat dostępnych u nas win!

Jak powstaje wino?

Sam proces powstawania wina nazywany jest fachowo winifikacją. Nie da się ukryć, że składa się on z wielu skomplikowanych czynności, które różnią się w zależności od tego, w jakim regionie, i w jakiej winnicy, produkowane jest wino. Nadal w wielu winnicach przykłada się dużą uwagę na tradycję, dzięki czemu na przestrzeni lat nie zmienia się smak tego trunku.

Kluczową rolę odgrywają oczywiście winogrona. W końcu nie można by było rozpocząć produkcji wina bez nich. Dlatego uznaje się, że cały proces rozpoczyna się od zebrania winogron w wybranych fazach dojrzałości. Odbywa się to w sposób ręczny lub mechaniczny. W przypadku ręcznych zbiorów winogrona trafiają do plastikowych skrzynek, dzięki czemu można zapewnić im pozostanie w doskonałym stanie, a przy tym mieć wpływ na ich fermentację. Następnie owoce zostają przewiezione do winnicy, a tam dokonywana jest selekcja. W większości miejsc ten proces nadal odbywa się ręcznie na specjalnych stołach sortowniczych.

Przygotowanie winogron

Skoro owoce są już zebrane, to teraz konieczne jest ich odszypułkowanie. Wykonuje się to za pomocą specjalnych maszyn. Później następuje zmiażdżenie winogron. W trakcie produkcji czerwonych i różowych win wykonuje się też macerację, tj. samorzutną fermentację. Polega to na dopuszczeniu skórek do wyciśniętego soku. Proces ten trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Przygotowywanie win białych nie wymaga wykonania tego kroku, a fermentacji poddaje się jedynie wyciśnięty moszcz.

Proces fermentacji

W kolejnym etapie wykorzystuje się drożdże, które mają za zadanie przerobić cukier, znajdujący się w soku, na alkohol. Najczęściej specjaliści zajmujący się produkcją wina, stawiają na naturalne, dzikie i droższe. Ewentualnie na te specjalnie wyselekcjonowane w laboratoriach.

Bardzo ważne jest przede wszystkim to, w czym wykonywana jest fermentacja. Najlepiej, aby cały proces mógł odbywać się w beczkach lub też w drewnianych czy nierdzewnych kadziach.

Nie każdy wie, że w trakcie fermentacji uwalniane jest CO2. Ma to szczególne znacznie w przypadku produkcji win czerwonych, gdyż prowadzi to do tego, że skórki winogron zaczynają unosić się na powierzchni wina. Do tego powstaje też swoisty kożuch. Na tym etapie trzeba pilnować, aby regularnie przemieszać powstające wino. Jeśli tego się nie zrobi, to kożuch może zacząć pleśnieć, a wtedy wino nie będzie nadawało się do spożycia. Zresztą regularne mieszanie bezpośrednio wpływa także na kolor czy nawet na smak wina.

Wytłaczanie

Kiedy proces fermentacji się zakończy, winiarnia przelewa wino do innej beczki czy kadzi, a to, co zostanie na dnie, tj. miazga, musi zostać wytłoczona w specjalnej prasie. Następnie w pewnych proporcjach dolewa się uzyskaną substancję do bazowego wina.

Fermentacja jabłkowo-mlekowa

W następnej kolejności wino czerwone poddawane jeszcze kolejnej fermentacji jabłkowo-mlekowej. Dzięki temu dochodzi do zmiany kwasu jabłkowego w kwas mlekowy, co powoduje zmianę smaku samego wina.

Kupażowanie

Powstawanie wina to prawdziwa droga do perfekcji. Dlatego też podczas kupażowania następuje poszukiwanie najlepszej kompozycji, która przypadnie do gustu nawet największym koneserom wina. Wtedy też często miesza się różne wina, by uzyskać idealny efekt.

Filtracja oraz dojrzewanie wina

Już coraz bliżej tego, aby wino było gotowe. Wystarczy jeszcze tylko wyklarować je, a następnie przefiltrować. Na samym końcu oczywiście przeprowadzane jest dojrzewanie wina. W tym przypadku czas bywa naprawdę bardzo różny. W przypadku niektórych rodzajów win wystarczy zaledwie kilka miesięcy, a innym razem najlepsze rodzaje win przygotowywane są do spożycia nawet przez kilka lat. Jednak nie tylko to wpływa na jego smak, gdyż duże znacznie ma także to, w czym ono dojrzewa. Winiarnie zwracają uwagę nawet na takie kwestie, jak to czy beczka jest nowa, czy stara, ale też, z jakiego rodzaju dęba jest wykonana i czy została mocno wypalona. Wszystko to ostatecznie odbija się na smaku, aromacie oraz stylu wina.

Kolejną ciekawostką jest również fakt, że wina białe rzadko poddawane są tego typu dojrzewaniu.

Konsumpcja i eksplozja smaków

Na samym końcu butelka z winem trafia do sklepu lub prosto na nasz stół. Dzięki temu możesz rozsmakować się w tej poezji smaków. Skoro już teraz wiesz, jak powstaje wino i jak wiele pracy wymaga cały ten proces, będziesz w stanie jeszcze bardziej docenić ten trunek. Warto osobiście skosztować wina francuskie, włoskie, australijskie czy hiszpańskie oraz oczywiście polskie, które także mogą przypaść Ci do gustu. Otwórz się na wina i dopasuj je do wybranego dania, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.