Prawdziwy szef kuchni to nie tylko kucharz, czyli osoba przygotowująca potrawy. To właśnie on zarządza wszystkimi osobami pracującymi w kuchni, dba o to, by w restauracji zawsze znajdowała się wystarczająca ilość świeżych i dobrej jakości produktów oraz odpowiada za ostateczne efekty starań całego zespołu, które lądują na talerzach gości. Czy bycia dobrym szefem kuchni da się nauczyć? Co sprawia, że ktoś wyróżnia się w tym fachu?

Na fali popularności różnego rodzaju programów kulinarnych wiele osób zaczęło marzyć o związaniu swojej przyszłości zawodowej z gastronomią. Praca szefa kuchni niejednemu z nas kojarzy się z przyrządzaniem ulubionych dań, dekorowaniem ich na talerzach, a także zbieraniem pochwał od zachwyconych gości. Tymczasem codzienność przedstawiciela tego zawodu wygląda zupełnie inaczej. Krojeniem poszczególnych składników, mieszaniem ich, gotowaniem i smażeniem zajmują się kucharze. Zaś szef kuchni, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za organizację całego zespołu zatrudnionego w restauracji. Koordynuje pracę kucharzy, dba o to, by w lokalu zawsze znajdowały się odpowiednie składniki, organizuje pracę personelu i jest odpowiedzialny za smak dania, które ostatecznie opuszcza kuchnię. To również on sporządza kartę dań, a niejednokrotnie również kontaktuje się z gośćmi restauracji.

Wbrew pozorom, nie jest to łatwa i przyjemna praca. Szefem kuchni nie może zostać każdy – potrzebne są do tego odpowiednie predyspozycje charakterologiczne oraz sporo talentu. Co sprawia, że jedni są znakomitymi szefami kuchni, a inni zupełnie się do tego nie nadają? Jakie cechy musi posiadać dobry szef kuchni?

szef kuchni, W czym tkwi sekret prawdziwego szefa kuchni, Akademia Restauracja

  1. Doświadczenie

Szef kuchni to nie osoba, która wstała pewnego ranka i pomyślała sobie, że chciałaby wykonywać ten zawód. Zanim będziemy gotowi do sprawowania tej funkcji, musimy poznać pracę innych osób zatrudnionych w restauracji. Dobry szef kuchni potrafi nie tylko wydawać polecenia i rozdzielać poszczególne zadania, ale w razie potrzeby również jest w stanie zastąpić każdego z kucharzy. Umie obierać ziemniaki, siekać cebulę, smażyć steki i przyrządzać sos do makaronu. Zna ten świat od podszewki i wie, z czym zmagają się jego współpracownicy. Dzięki temu jest w stanie dobrze nimi zarządzać, a jednocześnie nie wymaga rzeczy niemożliwych i umie dbać o dobrą atmosferę w kuchni. Doświadczenie zawodowe zdobywane w innych restauracjach poszerza horyzonty, uczy nowych umiejętności i pozwala wypracować własny styl.

  1. Wyczucie smaku

Szef kuchni to osoba odpowiedzialna za to, jak wygląda karta dań w danym lokalu oraz za smak potraw, które opuszczają kuchnię. Ktoś, kto sam nie lubi jeść i nie dysponuje naprawdę dobrym smakiem, nie jest w stanie stworzyć dobrej receptury ani ugotować pysznego posiłku. Aby dobrze gotować, nie wystarczy znać na pamięć gotowych przepisów. Trzeba również mieć wyczucie, wiedzieć, co do czego pasuje i chętnie eksperymentować – a najlepszym „testerem” nowych smaków jest własne podniebienie.

  1. Pasja i zaangażowanie

Praca w kuchni nie jest lekka i spokojna. Bardzo często wiąże się z potem, wysiłkiem, a także sporym stresem i presją czasu. Na pewno nie jest to zadanie dla osoby, która nie lubi angażować się w swoje obowiązki. Dobre restauracje zatrudniają kucharzy oraz szefów kuchni w pasją, których celem nie jest jedynie przetrwanie kolejnego dnia roboczego, ale również stworzenie wyjątkowego miejsca o wspaniałej atmosferze, do którego goście będą chcieli jak najczęściej powracać.

Praca w gastronomii wiąże się również z zupełnie nietypowym planem dnia oraz miesiąca. Najwięcej gości pojawia się w czasie, w którym większość ludzi odpoczywa – wieczorami i w weekendy. Z tego powodu szef kuchni musi być gotowy na wzmożoną pracę wtedy, gdy jego bliscy będą mieli wolne. Często wiąże się to z dużymi poświęceniami i wymaga sporo samozaparcia.

[row cols_nr=”2″][col size=”6″]

  1. Zorganizowanie

Osoba roztrzepana i niepotrafiąca planować nie odnajdzie się w roli szefa kuchni. Ten zawód wymaga ogromnego zorganizowania, punktualności oraz rzetelności. Szef musi umieć zaplanować zakupy tak, by nigdy niczego nie zabrakło, ale jednocześnie by nie marnować dużych ilości jedzenia. Potrafi przydzielić każdemu poszczególne zadania i rozplanować je w czasie tak, by doskonale się zazębiały, a klient otrzymał idealnie skomponowaną, świeżą i gorącą całość.

  1. Proste dania opanowane do perfekcji

Jeśli chcesz sprawdzić, czy szef kuchni jest naprawdę dobry, nie każ mu przygotowywać jakiegoś wyjątkowo wyszukanego i skomplikowanego dania. Poproś go o przyrządzenie… jajecznicy lub czegoś również mało skomplikowanego. Choć pozornie brzmi to bez sensu, w takim rozumowaniu jest sporo logiki. Jeśli chcemy wymyślać własne dania, eksperymentować i bawić się kuchnią, najpierw musimy do perfekcji opanować podstawy. Bez tego nie da się stworzyć własnych, autorskich przepisów oraz wypracować własnego stylu. Z tego powodu dobrego szefa kuchni poznamy po idealnie wysmażonych frytkach, aromatycznym rosole czy doskonałym sosie pomidorowym do makaronu.

[/col][col size=”6″]

W czym tki sekret szefa kuchni

[/col][/row]