Spotkania służbowe bywają stresujące – chcemy dobrze wypaść przed ewentualnym kontrahentem i jak najlepiej się z nim porozumieć. Aby tego typu sytuacje były nie tylko przyjemniejsze, ale również bardziej owocne, warto bardzo uważnie wybrać miejsce, do którego zaprosimy partnera biznesowego. Idealna do tego celu jest restauracja Akademia. Dlaczego warto zdecydować się na ten lokal?

Coraz częściej odchodzi się od spotykania się z kontrahentami w murach firmy oraz zobowiązujących wnętrzach sal konferencyjnych. Aby zarówno jedna, jak i druga strona miały szansę poczuć się swobodnie i komfortowo, warto wybrać nieco bardziej neutralne, przyjemniejsze miejsce. Z pewnością może być nim restauracja, w której ugościmy swoich partnerów na lunchu, obiedzie lub kolacji. W jaki sposób należy zorganizować takie spotkanie?

Ideałem byłoby przybyć na miejsce ok. 10 minut wcześniej i już oczekiwać na kontrahenta. Taki zabieg pozwala również przygotować się do rozmowy i nieco zmniejszyć stres. Jeżeli zaś okaże się, ze dotarliśmy do restauracji w tym samym czasie – zawsze powinno się przepuścić gościa i pozwolić mu wkroczyć do lokalu jako pierwszemu. To również on powinien pierwszy zamówić wybrane przez siebie dania. Nieelegancko byłoby ograniczać jego wybór i sugerować, czego powinien lub może sobie zażyczyć. Zaczynamy jeść dopiero wtedy, gdy pozostali uczestnicy spotkania również otrzymają swoje porcje. Jeśli zaś chodzi o uiszczenie zapłaty, nie ma jednej, twardej reguły: często każdy płaci za siebie lub obie strony dzielą się rachunkiem po połowie, ale zdarza się również, że osoba inicjująca spotkanie uważana jest za zapraszającego (gospodarza) i to na niej ciąży obowiązek pokrycia kosztów posiłku. Standardowo do rachunku dopłaca się również napiwek – zwykle wynosi on ok. 10-20% całej kwoty. Oczywiście, nie musimy go doliczać, jeśli na paragonie znalazła się pozycja taka jak „serwis” lub nie jesteśmy zadowoleni z jakości obsługi.

spotkania biznesowe w restauracji Akademia, blog

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć, jest wybór odpowiedniej restauracji. To, czy lokal będzie należał do dobrych, w bardzo dużej mierze wpływa zarówno na przebieg spotkania, jak i odczuwane z niego zadowolenie. Podobnie jak w sytuacjach prywatnych, tutaj również warto zdać się na rekomendacje znajomych lub zaprosić kontrahenta do lokalu, który sami znamy i lubimy. Jeśli korzystamy z czyjegoś polecenia, najlepiej wcześniej samodzielnie sprawdzić, czy miejsce spełnia nasze oczekiwania. Zanim zaprosimy partnera biznesowego do konkretnej restauracji, powinniśmy sami się do niej wybrać, by ocenić jakość jej usług i spróbować choć jednego dania. Ważnymi kryteriami powinny być również czystość, wystrój wnętrza, obsługa kelnerska oraz różnorodność proponowanych potraw. Jeśli nie znamy dobrze gustu naszego gościa, bezpieczniej będzie zaprosić go do lokalu, w którym serwuje się dania z różnych kuchni, zawierające różnorodne składniki. Wolimy przecież uniknąć takich niezręcznych sytuacji jak zabranie kogoś, kto nie jada surowych ryb, do sushi baru lub weganina do restauracji, w której podaje się wyłącznie dania mięsne. Nie oznacza to, że wybrany przez nas lokal powinien mieć nadmiernie długą, rozbudowaną kartę menu – ograniczona liczba pozycji sugeruje, że wszystko jest świeże i nie grożą nam takie przykrości jak zatrucie. Samotna wizyta w danym lokalu oszczędzi nam także ewentualnego zaskoczenia związanego z zakresem cen – jeśli mają one dla nas znaczenie, nie zapraszajmy gości do restauracji, w której podaje się bardzo drogie dania. Nietaktem byłoby sugerowanie partnerowi, które pozycje z karty może wybrać, a które są poza naszym zasięgiem finansowym.

Jedną z warszawskich restauracji, które najlepiej sprawdzają się w przypadku spotkań biznesowych, jest restauracja Akademia. Pierwszym, co zwraca naszą uwagę po przekroczeniu progu jest wysmakowany wystrój, idealnie nadający się na rozmowy o tematyce zawodowej. Choć lokal jest bardzo przestronny (co nie zdarza się często – większość nowo otwartych restauracji cechuje się raczej skromną powierzchnią), jednocześnie sprawia niezwykle przytulne wrażenie. Dużą zasługę ma w tym wykorzystanie drewna oraz bieli, która optycznie rozświetla pomieszczenie. Stonowane, eleganckie wnętrze ubarwiają plakaty wiszące na ścianach oraz menu w kolorze intensywnej czerwieni. Warto podkreślić, że wybierając ten lokal, unikamy wizyty w jednej z zatłoczonych restauracji, w których niemal stykamy się plecami z innymi biesiadnikami. Stoliki znajdują się w rozsądnej odległości od siebie nawzajem, a to pozwala na swobodne rozmawianie o szczegółach biznesowej współpracy.

spotkania biznesowe w restauracji Akademia, blog

Kolejną zaletą restauracji Akademia jest atrakcyjne, przemyślane menu. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno zdeklarowani mięsożercy i miłośnicy ryb jak i wegetarianie. Wśród przystawek znajdują się takie pozycje jak tarta z koziego sera, szpinaku i konfitury cebulowej, pierogi z kaczką w sosie wiśniowym, carpaccio wołowe czy krewetki w tempurze z sosem goma. Proponowane drugie dania to m.in. spaghetti aglio olio z owocami morza, królik z domowymi kopytkami i młodą kapustą, sznycel cielęcy z jajkiem sadzonym, laratami i pomidorami oraz łosoś nori w sosie teriyaki. Na deser możemy skosztować np. crème brulee, szarlotki na ciepło z lodami waniliowymi lub gruszki w czekoladzie z chili i mascarpone. Jak widać – taki wybór dań usatysfakcjonuje niejedno wybredne podniebienie.