Wiosna to idealna pora na zmianę nawyków żywieniowych, pomaga nam w tym bogactwo owoców i warzyw dostępnych na rynku oraz profesjonalny sprzęt. To właśnie dzięki nim możemy sporządzić w Akademii pyszne, pełnowartościowe soki mętne, bez żadnych konserwantów. Soki z jabłek, truskawek, cytrusów czy nawet szpinaku i jarmużu nie tylko poprawią nasze samopoczucie, ale wspomogą ogólną odporność organizmu wycieńczonego zimą i pozwolą zdrowiej żyć.
Co to znaczy zdrowo żyć?
Nasze zdrowie w bardzo dużym stopniu zależy od nas samych. Jak twierdzą eksperci z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) czynnikami warunkującymi nasze zdrowie (kolejność jest tu kluczowa) są przede wszystkim styl życia, odżywianie, środowisko, geny warunkujące podatność na pewne choroby i dopiero na samym końcu poziom opieki medycznej. Na dwa ostatnie przeciętny człowiek nie ma wpływu, ale na resztę tak! I to kolosalny! Wystarczy sobie uświadomić, że gdybyśmy na co dzień przykładali wagę do tego, co i ile jemy i jaki prowadzimy tryb życia, oszczędzilibyśmy sobie wielu problemów ze zdrowiem, na przykład zawałów serca, udarów mózgu oraz złośliwych nowotworów.
Po pierwsze zrównoważona, kolorowa dieta
Zdrowa dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego człowieka: jego płci, wieku, masy ciała oraz warunków życia. W jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim duże ilości warzyw i owoców – razem około 500-800 g dziennie. Instytut Żywności i Żywienia zaleca jedzenie czterech porcji warzyw i trzech porcji owoców, z czego jedna zalecana jest w postaci soku. Przed chorobami cywilizacyjnymi ochroni nas spożywanie warzyw i owoców o różnych barwach.
Zielone są najzdrowsze (jarmuż, brokuły, szpinak, natka pietruszki, koperek, kiełki) zawierają bogactwo witaminy C oraz magnez i są niskokaloryczne. Zawarty w nich chlorofil–zielony barwnik wspomaga procesy oczyszczania organizmu oraz tworzy silne połączenia z częścią toksycznych związków (w tym z niektórymi substancjami rakotwórczymi) – za jego przyczyną mniejsza ilość szkodliwych związków dociera do tkanek organizmu. Ma także działanie przeciwutleniające, wspomaga wątrobę, sprzyja odnowie organizmu, leczeniu anemii oraz łagodzi stany zapalne.
Czerwone owoce i warzywa (pomidory, papryka czerwona, wiśnie, czereśnie, truskawki, maliny, żurawina, czerwone grejpfruty, granaty) zawierają dobroczynne dla zdrowia antocyjany i likopen – przeciwutleniacze, które chronią przed starzeniem oraz nowotworami, a także potas, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. To także bogactwo witamin A, C, K oraz manganu, kwasu foliowego i błonnika.
Z kolei żółte i pomarańczowe (marchew, pomarańcze, dynia, kukurydza, banany, morele, melon, mango, ananasy) zawierają przede wszystkim barwnik β-karoten – chroniący skórę przed promieniami słonecznymi i starzeniem oraz wpływający korzystnie na widzenie. Owoce cytrusowe z tej grupy zawierają witaminę C–silny przeciwutleniacz, wzmacniający ściany naczyń krwionośnych i zwiększający przyswajanie żelaza niehemowego z produktów roślinnych.
Z tych wszystkich owoców i warzyw możemy sporządzić pyszny i zdrowy mętny sok.
Sok mętny kontra klarowny – 1:0!
Jednym z modnych i jakże zdrowych trendów żywieniowych jest obecnie picie mętnych soków tłoczonych na zimno. Trend jest jak najbardziej słuszny i potwierdzony naukowymi badaniami. Jak podają specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, spożywanie mętnych soków spowalnia starzenie oraz zapobiega nowotworom. Szczególnie polecany jest sok z jabłek, który zawiera cztery razy więcej dobroczynnych związków z grupy polifenoli, głównie flawonoidów – wykazują one silne działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i przeciwalergiczne. Takich związków próżno szukać w klarownych sokach.
Podczas badań porównano dwa rodzaje soków z jabłek – nektaru z dużą zawartością miąższu oraz klarownego. Ich wyniki były jednoznaczne: mętny sok jabłkowy wykazał pięciokrotnie większą zdolność usuwania z organizmu ludzkiego wolnych rodników. Sok klarowny pozostaje daleko w tyle. Dzieje się tak dlatego, że w sokach sklarowanych nie ma prawie w ogóle witaminy C i niewiele jest flawonoidów oraz pektyn, które niszczą „zły” cholesterol. Klarowanie polega na dodaniu żelatyny, bentonitu i zolu krzemionkowego. Dzięki temu sok jest przezroczysty, ale nie za wiele w nim witamin i dobroczynnych związków. Korzyści dla organizmu z jego picia są mało wartościowe.
Czy wiesz, że
• dorosły człowiek powinien profilaktycznie wypijać jedną lub dwie szklanki mętnego soku z jabłek dziennie?
• spożywanie 100 g jabłek dziennie albo jego przetworów w postaci mętnego soku, prawie o 50 proc. zmniejsza ryzyko astmy, cukrzycy, otyłości oraz zawału serca?
Zdrowe, mętne soki w Akademii!
Nieważne, co wybierzemy: jabłka, truskawki, pomarańcze czy szpinak i pomidory, ważne, żeby powstałe z nich soki były mętne, bez dużej ilości cukru i poddane jak najmniejszej obróbce. Takie właśnie soki przyrządzane są od pewnego czasu w naszej restauracji. Za pomocą nowoczesnej tłoczarki nasi Goście mogą je wypić zarówno na miejscu do posiłku, jak i zabrać ze sobą do domu, ponieważ możemy je przyszykować na wynos. Zdrowe, nieklarowne, kolorowe i pyszne. Czyż to nie wspaniale? Nie odkładaj zdrowia na później – zapraszamy serdecznie na porcję zdrowia i witamin do Akademii!