Jedzenie jest dla nas nie tylko koniecznością. Często przywodzi miłe skojarzenia, wspomnienia i przenosi nas w odległe miejsca. Lokalne, regionalne jedzenie jest wizytówką kraju. Miłośnicy pizzy dopatrują się ideału we włoskiej wersji tego dania. Pasjonaci kuchni greckiej wiedzą, że jest ona smaczna i prosta. Dużą rolę odgrywają dodatki takie jak: ser feta, oliwki, oliwa  z oliwek, jogurt. Węgierskim daniem narodowym jest gulasz, natomiast hiszpańskim – paella i tortilla. Będąc w Japonii obowiązkowo musimy spróbować sushi. Podróże dają nam szansę na spróbowanie tych przysmaków w oryginalnej wersji z wykorzystaniem składników, które często pochodzą z danego regionu. Wyjeżdżając do miejsca, z którego pochodzi danie możemy poznać jego oryginalny smak.

Udając się na wakacje w pierwszej kolejności wybieramy miejsce podróży. Następnie dopasowujemy szczegóły wyjazdu. Jednym z nich jest wyżywienie. Mamy możliwość stołowania się w hotelu lub poszukiwania restauracji lokalnych na własną rękę. Z pewnością każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Warto zdecydować, która z nich spełni nasze oczekiwania.

Rodzaje wyżywienia na wakacjach

Wyjazd służbowy, romantyczne wakacje we dwoje czy urlop z całą rodziną? Wypad na weekend, wakacje last minute lub długo planowany dwutygodniowy odpoczynek? W zależności od tego, na co się decydujemy mamy kilka opcji wyżywienia do wyboru. Zapoznając się z ofertami biur podróży możemy spotkać się ze skrótami związanymi z branżą turystyczną, które warto znać:

BO/RO – Bed Only/Room Only

Cena pobytu obejmuje zakwaterowanie bez wyżywienia.

BB – Bed&breakfast

W cenę wliczony jest nocleg oraz pierwszy posiłek dnia czyli śniadanie. Daje to komfort, że wstając rano nie musimy opuszczać hotelu i szukać miejsca, aby coś zjeść. Jemy posiłek na miejscu.

rodzaje wyżywienia na wakacjach - restauracja Akademia

HB – Half Board

Ten typ oferty obejmuje, oprócz noclegu, dwa posiłki: śniadanie oraz obiad (obiadokolację). Pozwala to na połączenie wyżywienia hotelowego i lokalnego jedzenia „na mieście”. Musimy przy tym zachować regularność pobytu w hotelu ze względu na wyznaczone godziny posiłków.

FB – Full Board

Opcja ta, w kwestii wyżywienia, jest pakietem trzech głównych posiłków. Mamy zapewnione śniadanie, obiad i kolację. Nie musimy zatem opuszczać hotelu, aby zjeść. Napoje i przekąski są jednak dodatkowo płatne.

AI – All Inclusive

W ramach tej oferty mamy pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja) oraz przekąski, napoje bezalkoholowe i alkohole regionalne. W zależności od hotelu dodatkowe atrakcje są opcjonalne. Mogą to być na przykład lody dostępne bez ograniczeń.

UAI/SAI – Ultra All Inclusive/Super All Inclusive

Poza tym, co mamy w wersji All inclusive, wersja Ultra/Super oferuje nam jeszcze lepsze warunki. W skład pakietu wchodzą dodatkowo wszelkie alkohole (w tym również eksportowe) oraz atrakcje takie jak np. spa, masaże, sauna itp. Rozszerzenie tej kategorii może obejmować również całodobowy dostęp do kilku restauracji.

„Wszystko w cenie” – czy All inclusive jest najdroższą opcją?

Wybierając ofertę All inclusive (w niektórych hotelach również Ultra oraz Super) mamy zapewnione posiłki i napoje, a często również dodatkowe usługi jak na przykład: ręczniki na plaży, leżaki. Z pewnością jest to opcja ekonomiczna dla rodzin z dziećmi, gdyż w cenie mamy zazwyczaj zapewnione owoce, lody, przekąski. Nie musimy za nie dodatkowo płacić, ani szukać restauracji, czy też sklepów, które w niektórych lokalizacjach są oddalone od hoteli.

Często zatem wyżywienie na miejscu okazuje się tańsze, niż jedzenie w restauracjach i dodatkowe kupowanie napojów i przekąsek poza hotelem.

rodzaje wyżywienia na wakacjach - restauracja Akademia

Zalety i wady wyboru wyżywienia w miejscu zamieszkania na wakacjach

Wybór pełnego wyżywienia w miejscu zamieszkania na wakacjach jest komfortową opcją. Mamy dostęp do większości usług bez dodatkowych opłat.

Jeśli zależy nam na smakowaniu lokalnych dań, wybierzmy jednak opcję bez wyżywienia lub wyłącznie ze śniadaniem. Posiłki w hotelu nie oddadzą w pełni smaku i klimatu odwiedzanego kraju. Ponadto małe, kameralne knajpki podające miejscowe przysmaki mają swój urok i specyficzną atmosferę. Możemy dzięki nim poczuć specyfikę i wyjątkowy charakter odwiedzanego miejsca.

W niektórych przypadkach istnieje jednak ryzyko, że jedzenie na mieście może nam zaszkodzić. Przykładem mogą być kraje arabskie. Bezpieczniejszą, bardziej zachowawczą opcją  jest zatem  wybór posiłków serwowanych przez restaurację hotelową.

Różnorodność ofert zapewnia swobodę wyboru

Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zapoznać się ze szczegółami programu. Porównujmy warunki ofert, ponieważ różnice w cenie poszczególnych opcji są duże w zestawieniu z ich różnicami.

Warto wybierając opcję wyżywienia wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Będą się one różniły w zależności od tego czy podróżujemy sami, czy z rodziną i dziećmi. Z pewnością należy też uwzględnić nasze preferencje smakowe i chęć poznania lokalnej kuchni oraz atmosfery kraju od kulinarnej strony.

Duży wachlarz propozycji daje nam możliwość dostosowania oferty do naszego stylu podróżowania i spędzania wolnego czasu.