Nie każdy z nas może pozwolić sobie na zorganizowanie rodzinnego przyjęcia w restauracji. Ba – nie każdy ma na to ochotę! Niektórzy najlepiej czują się w domowych pieleszach, jednak nie da się ukryć, że urządzanie takiej imprezy to nie lada przedsięwzięcie. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? I co zrobić, by przyjęcie rodzinne w domu było dla nas jak najmniej kłopotliwe i stresujące?

Istnieje wiele okazji, które z powodzeniem można świętować we własnych czterech kątach. W dzisiejszych czasach nikt raczej nie porwie się na zorganizowanie wesela w domowych pieleszach, ale już urodziny, chrzciny, komunia czy rocznica ślubu to wymarzone momenty, by zaprosić całą rodzinę do siebie i przeżyć razem miłe chwile. Oczywiście, pod warunkiem, że organizacja imprezy nie wyssie z nas całego entuzjazmu oraz sił witalnych. Ale spokojnie – istnieją sposoby, by to zadanie stało się dla nas łatwe, a nawet sprawiło nam przyjemność. Wystarczy trzymać się poniższego planu, a wszystko pójdzie jak z płatka.

Przyjęcie rodzinne w domu – o czym pamiętać?

1. Ustal listę gości i wyślij zaproszenia

Każde mieszkanie ma określoną wielkość. Nie da się zorganizować przyjęcia na pięćdziesiąt osób w kawalerce, więc jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musimy zrobić przed rodzinną imprezą w domu, jest ustalenie listy gości. Najpierw należy zastanowić się, ile osób swobodnie zmieści się przy naszym stole, aby każdy czuł się przy nim komfortowo. Pomyślmy, kogo chcielibyśmy zaprosić na nasze przyjęcie rodzinne w domu. Czy będzie to jedynie najbliższa rodzina, czy też okazja wymaga również obecności nieco dalszych krewnych? Następnie musimy poinformować zaproszonych o przyjęciu. Możemy zrobić to osobiście, telefonicznie, a nawet sms-owo (jeśli okazja nie jest zbyt oficjalna na taką formę), jednak miłym gestem będzie również wysłanie papierowego zaproszenia. To nieco przestarzały zwyczaj, jednak goście z pewnością docenią nasze starania.

Przyjęcie rodzinne w domu - jak je zorganizować, Restauracja Akademia

2. Zastanów się nad motywem przyjęcia

Aby uatrakcyjnić naszą imprezę, warto nadać jej określony temat. Oczywiście chrzciny czy komunia nie wymagają takiego dodatku, jednak urodziny, imieniny czy zwykłe, rodzinne spotkanie z pewnością staną się ciekawsze, jeśli nadamy im unikalnego charakteru. Na rynku dostępnych jest mnóstwo artykułów dekoracyjnych, które ułatwią nam zadanie. Jeśli zdecydujemy się na motyw hawajski, kupmy kolorowe girlandy ze sztucznych kwiatów i papierowe gadżety z flamingami oraz egzotycznymi roślinami. Możemy zorganizować też przyjęcie w stylu naszego ulubionego filmu – wówczas poza dekoracjami kluczową częścią zabawy będą przebrania gości. Mamy do dyspozycji wiele różnorodnych motywów, np. lata 80-te, baśnie, disco, styl morski, country itp. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

3. Pomyśl o kwestiach „technicznych”

Sprawdź, czy masz w domu wszystko, czego potrzebujesz. Czy dysponujesz wystarczająco dużym stołem, odpowiednią liczbą krzeseł, talerzy, szklanek i sztućców? Jeśli nie, możesz zdecydować się na ich zakup lub pożyczenie od kogoś znajomego. Być może trzeba będzie zrobić małe „przemeblowanie”, by biesiadnikom było wygodnie, np. przesunąć fotel pod ścianę, by było więcej miejsca na stół i krzesła lub schować stojące nisko szkło, by dzieci go nie rozbiły. Zobacz, w jakim stanie jest twój obrus, zadbaj o serwetki, kostki lodu, cytrusy do drinków itd. Następnie pomyśl o usadzeniu gości. Jeśli przyjęcie jest stosunkowo duże, być może dobrym rozwiązaniem będzie wydrukowanie winietek. Dzięki temu każdy będzie wiedział, gdzie ma usiąść, a my unikniemy niepotrzebnego zamieszania. Zastanów się, którzy członkowie rodziny najbardziej się lubią i chętne usiądą blisko siebie? A może wśród zaproszonych występują jakieś spory i trzeba zadbać o to, by uczestniczące w nich strony były w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem?

[row cols_nr=”2″][col size=”6″]

 

Przyjęcie rodzinne w domu - jak je zorganizować, Restauracja Akademia

[/col][col size=”6″]

4. Zadbaj o oprawę 

Zawczasu przygotuj sobie płyty z muzyką lub playlistę, która uświetni wieczór. Zanim to zrobisz, zastanów się, jaki jest charakter imprezy i co lubią zaproszeni na nią goście. Docenią bardziej spokojną i nastrojową muzykę, czy może wolą skoczne rytmy, przy których nogi same rwą się do tańca? Puszczane utwory to bardzo sprytny i subtelny sposób na nadanie spotkaniu określonego charakteru. Ważne są również dekoracje – nawet jeśli nie zdecydujesz się na konkretny motyw przewodni, warto zadbać o to, by dom wyglądał odświętnie i inaczej niż zwykle. Kup ładne serwetki, balony, kwiaty czy serpentyny – cokolwiek ci się spodoba i twoim zdaniem będzie pasowało do charakteru przyjęcia. Jeśli jest to impreza urodzinowa, kup przystrojenie do tortu i świeczki. Pomyśl również o swoim stroju, by na godzinę przed przyjęciem nie biegać nerwowo w poszukiwaniu odpowiedniej sukienki lub koszuli.

[/col][/row]

5. Ustal menu

Zastanów się nad tym, co podasz gościom. Na tym etapie warto zorientować się, czy niektórzy z nich są na specjalnych dietach lub mają jakieś nietolerancje pokarmowe. Oczywiście, możesz przygotować wszystko samodzielnie, jednak z pewnością jest to bardzo pracochłonna opcja. Przyjęcie rodzinne w domu wiąże się z wieloma obowiązkami, dlatego warto zastanowić się nad zamówieniem cateringu, który zdejmie ten etap z twoich barków. Dzięki temu możesz mieć pewność, że podawane dania będą smaczne, dobre jakościowo i zaimponują twoim gościom. A brak konieczności stania przy kuchni i mycia brudnych garnków jest po prostu bezcenny!