Bardzo często mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, ale czy rzeczywiście bierzemy sobie tę zasadę do serca? Bardzo wiele osób w ogóle rezygnuje z jedzenia przed wyjściem do pracy, argumentując ten wybór brakiem czasu oraz małym apetytem. Jakie są konsekwencje tego zaniedbania? Co warto jeść na śniadanie?

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

To, że jedzenie śniadań jest bardzo ważne, wiedzą chyba wszyscy. Powstało na ten temat nawet kilka popularnych powiedzeń, np. „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi” czy „Śniadanie zjedz jak król, obiad jak książę, kolację jak żebrak”. Znamy te ludowe mądrości, jednak w praktyce bardzo często się do nich nie stosujemy. Z  licznych badań wynika, że ogromna liczba dzieci i dorosłych w ogóle nie jada pierwszych śniadań. Posiłek spożywają dopiero podczas przerwy w szkole lub pracy, więc wiele godzin po przebudzeniu. Innym problemem jest to, że rzadko są to zdrowe, pełnowartościowe dania. Znacznie częściej zjadamy to, co akurat jest pod ręką, np. drożdżówki, słodycze czy fast-foody, które nie zapewniają sytości na długi czas, nie wspominając o zaspokajaniu naszego codziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. W efekcie często rzucamy się na jedzenie wieczorem, a nawet w nocy, co skutkuje nadprogramowymi kilogramami, problemami ze snem oraz złym samopoczuciem.

śniadanie - Akademia Restauracja blog

Oczywiście, na tym nie kończą się negatywne skutki zaniedbywania śniadań. Wiele badań wykazało, że rezygnowanie z pierwszego posiłku dnia łączy się z ryzykiem zapadnięcia na cukrzycę typu 2. Dzieje się tak, ponieważ niejedzenie śniadań naraża nas na nadwrażliwość na insulinę, rozregulowanie metabolizmu oraz wysokie ciśnienie krwi. Pierwszy posiłek dnia jest bardzo ważny także dla osób, które uczą się, studiują lub wykonują pracę umysłową. Po przebudzeniu nasz poziom cukru jest bardzo niski, a zjedzenie produktów bogatych w błonnik, węglowodany złożone i białko podnosi go na długie godziny, dzięki czemu mamy większą zdolność koncentracji, nasz umysł działa sprawniej, a my lepiej przyswajamy nową wiedzę. Oprócz tego naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badanie, podczas którego przez 16 lat monitorowali zdrowie ponad 25 tysięcy mężczyzn. Okazało się, że ci, którzy rano nic nie jedli, znacznie częściej doświadczali ataków serca i zawałów.

Pomysły i inspiracje

Co powinniśmy jeść na śniadanie, by w pełni przekonać się o jego pozytywnym wpływie na zdrowie? Wielu dietetyków twierdzi, że najlepszy wybór stanowią produkty bogate w białko, ponieważ dzięki nim dłużej jesteśmy syci i poprawia się nasza przemiana materii. Bardzo dobrym pomysłem są więc śniadania na bazie jajek, ryb, wędlin lub produktów mlecznych oraz orzechy. Istotny jest także błonnik, który reguluje pracę jelit i zwiększa uczucie sytości, obecny przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych, owocach i warzywach. Jeśli nie masz pewności, jak skomponować wartościowy, pierwszy posiłek, skorzystaj z poniższych przepisów.

[row cols_nr=”2″][col size=”6″]

Owsianka z miodem i orzechami

Składniki:

  • 4 łyżki płatków owsianych,
  • ok. 200 ml mleka lub wody,
  • garść orzechów włoskich,
  • garść orzechów laskowych,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • pół łyżeczki cynamonu.

Przygotowanie:

Gotujemy mleko, dodajemy płatki i podgrzewamy przez kilka minut, aż napęcznieją i zmiękną. Dodajemy miód i mieszamy, by się rozpuścił, a następnie wsypujemy orzechy i cynamon.

[/col][col size=”6″]

śniadanie - Akademia Restauracja blog

[/col][/row]

[row cols_nr=”2″][col size=”6″]

Koktajl z płatkami owsianymi

Składniki:

  • 150 g jogurtu naturalnego,
  • 50 g jagód,
  • 50 g czarnych porzeczek,
  • łyżka pestek dyni,
  • łyżka ziaren słonecznika,
  • 30 g płatków owsianych.

Wykonanie:

Wszystkie składniki miksujemy w blenderze kielichowym.

[/col][col size=”6″]

Jajecznica ze szpinakiem i fetą

Składniki:

  • 2 garście szpinaku baby,
  • 2 jajka,
  • 100 g sera feta pokrojonego w kostkę,
  • łyżeczka oleju,
  • szczypta soli i pieprzu.

Wykonanie:

Rozgrzewamy olej na patelni, a następnie wrzucamy szpinak i smażymy aż zmięknie, od czasu do czasu mieszając. Wbijamy jajka, doprawiamy solą i pieprzem i dodajemy fetę. Wszystko razem mieszamy i smażymy do pożądanego poziomu ścięcia jajek.

[/col][/row]

Polska i reszta świata

W większości polskich domów śniadanie wygląda podobnie: najczęściej są to kanapki, jajecznica lub płatki kukurydziane z mlekiem. Wielu z nas takie wybory wydają się oczywiste i uniwersalne, przez co przeżywamy szok, kiedy na wakacjach raczeni jesteśmy zupełnie innymi potrawami. To, jakie dania są serwowane podczas pierwszego posiłku w ciągu dnia, w dużej mierze zależy od klimatu panującego w danym miejscu na świecie, a także od panującej ta kultury i zwyczajów.

[row cols_nr=”2″][col size=”6″]

śniadanie - Akademia Restauracja blog

[/col][col size=”6″]

 

Francuzi preferują śniadania na słodko. Najczęściej jest to bagietka, słodka bułeczka lub croissant, koniecznie w towarzystwie kawy, w której niektórzy maczają pieczywo. Najbardziej typowe śniadanie w Kolumbii to z kolei arepa, czyli gęste, lekko słodkie ciasto kukurydziane przypominające tortillę. Kolumbijczycy smarują je masłem i jedzą z jajkami, mięsem lub dżemem. W Korei pierwszy posiłek dnia do złudzenia przypomina obiad. Serwuje się tam ryż, zupy, kimchi, ryby, wołowinę oraz resztki z obiadu. Słynne angielskie śniadanie to zaś zestaw składający się z jajek, kiełbasy, boczku, fasoli, pieczarek, gotowanych pomidorów oraz angielskich muffinów.

[/col][/row]