Już niedługo grudzień, który kojarzy nam się nie tylko ze śniegiem, ciepłymi swetrami oraz pierogami z kapustą i grzybami, ale również (a może przede wszystkim) z więcej niż jedną okazją do obdarowywania swoich bliskich prezentami. Dla dzieci Mikołajki to wyjątkowy czas, w którym do codzienności wkrada się odrobina magii. Dla ich rodziców – coroczny dylemat, co kupić swoim pociechom, by sprawić im radość, a jednocześnie zainwestować w ich rozwój.

Co roku w nocy z 5 na 6 grudnia każde dziecko otrzymuje podarek od Mikołaja. Zwyczaj ten odwołuje się do polskiej tradycji ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Oczywiście, brodaty starzec o pogodnym uśmiechu, przedstawiany na wszelkich bożonarodzeniowych dekoracjach, w niczym nie przypomina biskupa, za to jest do złudzenia podobny do Mikołaja sportretowanego w słynnej, świątecznej reklamie Coca-Coli. Jednak niezależnie od tego, czy postanowimy przekazać dzieciom prawdziwą historię słynnego duchownego, czy może poprzestaniemy na jej baniowych reinterpretacjach, jedno jest pewne: w mikołajkowy poranek nasze pociechy będą się spodziewały ujrzeć prezent od dobrotliwego staruszka w czerwonym płaszczu. Nie da się ukryć, że dzisiejsze dzieciaki trudno jest zaskoczyć. Nie oznacza to jednak, iż jest to niemożliwe. Oto zestawienie prezentów, z których ucieszy się każdy malec.

Piasek kinetyczny

Chyba każde dziecko uwielbia zabawę w piaskownicy. Jednak ta jest możliwa tylko przez ograniczony czas w roku, a w dodatku trudno ją uznać za higieniczną. Na szczęście istnieje sposób na to, by budować babki czy zamki przez cały rok, nie robiąc bałaganu i nie ryzykują kontaktu z nieznanymi bakteriami. Piasek kinetyczny to nic innego jak zwykły piasek z dodatkiem specjalnego polimeru, który nadaje mu nieco „mokrą” konsystencję, która mieści się gdzieś pomiędzy suchym piaskiem z plaży a plasteliną. Dzięki temu łatwo poddaje się formowaniu i nie rozsypuje się po całym mieszkaniu. Dzieci mogą się nim bawić również w domu – wystarczy specjalna podstawka lub stolik z pojemnikiem. W dodatku piaski kinetyczne występują w wielu różnych, atrakcyjnych kolorach.

Gra planszowa

Gra planszowa to świetny sposób na zabawę z całą rodziną! Od pewnego czasu możemy zaobserwować prawdziwy powrót do tego typu rozrywki i trzeba przyznać, że jest to bardzo pozytywna wiadomość. Dobrze dobrana gra nie tylko zapewnia mnóstwo frajdy, ale również stymuluje rozwój dziecka i zacieśnia więzi między uczestnikami. Możemy wybrać na przykład Dobble (lub Dobble Kids) – grę, która ćwiczy refleks i spostrzegawczość. Inną propozycją jest Activity Junior, czyli interesujące rozszerzenie popularnej zabawy z Kalambury. Zarówno dzieciom, jak i rodzicom z pewnością spodobają się również takie propozycje jak 5 Sekund (lub 5 Sekund Junior), Dixit, Story Cubes, Emocje – nazywam, rozumiem, wyrażam czy Pytaki.

Książka

Oczywiście, może się wydawać, że to dość sztampowy pomysł na prezent, jednak wszystko zależy od tytułu, na jaki się zdecydujemy. Obecnie na rynku można znaleźć wiele książek, które zaskakują i angażują maluchy, a jednocześnie uczą je czegoś istotnego. Świetną propozycją dla najmłodszych dzieci są dzieła autorstwa Herve Tulleta, np. „Naciśnij mnie”, „Książka z dziurą” czy „Paluszkowa wyprawa”. Książki wyprodukowano w bardzo pomysłowy sposób, przy użyciu różnych materiałów, a ich niecodzienna forma zachęca do aktywności. Nieco starszym dzieciakom spodoba się seria „Misia i jej mali pacjenci” Anieli Cholewińskiej-Szkolik – książki o przepięknych ilustracjach, uczące wrażliwości i miłości do zwierząt. Wymiar edukacyjny mają także takie pozycje jak „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?” i „Skąd się wzięło pisklę w jajku?” Mirosławy Sobolewskiej, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” Eleny Favilli i Franceski Cavallo czy „Mania – dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej Curie” autorstwa Julity Grodek.

Najlepsze prezenty na Mikołaja dla dzieci Restauracja Akademia

Sprytna Plastelina

Jeśli nie wiemy, czym obdarować dziecko, które „ma już wszystko”, ta propozycja wydaje się wręcz idealnym wyborem! Sprytna Plastelina to masa plastyczna, której właściwości nie przypominają żadnej innej substancji. Plastelinę można dowolnie formować, sklejać, rozciągać, a nawet odbijać od różnych powierzchni. Dodatkowo masa nie brudzi rąk i może mieć mnóstwo różnych cech, takich jak świecenie w ciemności czy zmienianie kolorów. Jest idealna do rozwoju motoryki oraz wyobraźni. A choć w zamyśle została stworzona dla dzieci, cieszy się również ogromnym zainteresowaniem dorosłych, którzy doceniają jej antystresowe właściwości.

Zestawy do eksperymentów

Kto powiedział, że nauka musi być nudna? To, co wielu osobom wydaje się mało porywające, może stać się fascynującą przygodą – wystarczy, że zamienimy żmudną teorię na praktykę. W sklepach z zabawkami możemy kupić mnóstwo różnych zestawów edukacyjnych, które pozwolą dzieciakom lepiej poznać świat biologii, fizyki czy chemii. Laboratorium mydlarskie firmy Clementoni to zestaw do wytwarzania ręcznie robionych, pachnących mydeł, Hodowla Kryształów marki Eastcolight pozwala na wyhodowania własnego kryształu w wybranym kolorze, a Magiczne Lustra i Iluzje Optyczne firmy The Purple Cow pomogą w poznawaniu świata za pomocą wzroku. Możemy również wybrać zestawy łączące eksperymenty z różnych dziedzin, np. Eksperymentuj z Dzieckiem, Eksperymenty dla Malucha czy Wielkie Laboratorium, 100 Pierwszych Eksperymentów.