Kuchnia polska jest smaczna i tradycyjna, jednak w przysłowiu „cudze chwalicie, a swego nie znacie” – czai się więcej niż ziarnko prawdy. Z rodzimą kuchnią stykamy się niemal codziennie, a mimo to niewielu z nas mogłoby szczerze powiedzieć, że zna ją na wylot. Tymczasem jest wiele potraw, z których Polacy słyną na całym świecie. Które dania naszej narodowej kuchni są najbardziej godne uwagi? Których koniecznie trzeba spróbować przy okazji wizyty w kraju nad Wisłą?
Bardzo często to, co otacza nas na co dzień, staje się tak nieodłącznym elementem rzeczywistości, że przestajemy to zauważać. Wielu z nas marzy o dalekich podróżach, a nawet wyprowadzce do innego kraju. Narzekamy na polską politykę, kiepską sytuację gospodarczą i niezbyt przyjazną pogodę. Czasami zapominamy, że nasza ojczyzna ma również wiele trudnych do przecenienia zalet, których zazdroszczą nam goście z zagranicy. Jedną z nich jest polska kuchnia: bogata w mięso oraz ostre smaki. Trudno nazwać ją niskokaloryczną – na naszych stołach bardzo często goszczą potrawy mączne, tłuste sosy oraz ciasta. W tradycyjnym polskim domu codzienne obiady składają się nawet z trzech dań: zupy, drugiego dania oraz deseru. W dodatku znani jesteśmy z gościnności, więc każdy przybysz może liczyć na ciepły, treściwy posiłek zjedzony w przyjaznej atmosferze. Lubimy ziemniaki, kasze, śmietanę i różnego rodzaju kotlety. W dodatku nie boimy się sięgać po produkty, które wielu mogą wydawać się mało apetyczne, takie jak słynne na całym świecie flaki czy kiszonki.
Chyba najbardziej znaną, a jednocześnie najbardziej lubianą polską potrawą są pierogi. Trudno wyobrazić sobie wizytę w naszym kraju bez skosztowania tego tradycyjnego przysmaku. Kuchnia polska z tego słynie. Cienkie, podobne do makaronowego ciasto wypełniane jest rozmaitymi farszami: mięsnym, ruskim (zrobionym z ziemniaków i twarogu), kapustą z grzybami, owocami czy serem na słodko, a następnie gotuje w posolonej wodzie. Pierogi wytrawne zwykle serwuje się z podsmażaną cebulką i skwarkami, natomiast słodkie – ze śmietaną wymieszaną z cukrem.
Kolejnym naszym popisowym daniem jest bigos. Przygotowuje się go z kapusty, grzybów leśnych, mięsa i suszonych śliwek. Choć nie wszyscy obcokrajowcy doceniają ostry smak kiszonek, bigos ma wielu zagorzałych zwolenników. Nie sposób odmówić mu aromatyczności oraz charakteru.
Kuchnia polska to także gołąbki. W liście tego warzywa zawija się farsz z mielonego mięsa i ryżu, a następnie gotuje w wodzie i podaje z sosem pomidorowym. Choć danie to jest dość pracochłonne, a jego zrobienie zajmuje sporo czasu, regularnie gości na stole w niemal każdym polskim domu. Zwykle serwuje się je z innym polskim „ulubieńcem” – gotowanymi ziemniakami.
Ziemniaki towarzyszą również innej naszej specjalności – kotletowi schabowemu. To kolejna potrawa, która stanowi jeden z najbardziej typowych, tradycyjnych polskich posiłków. Mocno rozbity plaster schabu (z kością lub bez) panierowany jest w jajku i bułce tartej, a następnie smażony na oleju lub smalcu. Oprócz kartofli jego smak zwykle uzupełnia surówka (np. sporządzona z tartej marchewki lub buraczków), kiszone ogórki lub zasmażana kapusta.
Pogoda w Polsce często nie jest łaskawa – nasz kraj znany jest z dość długich i srogich zim. W chłodniejszych miesiącach potrzebujemy czegoś, co skutecznie nas rozgrzeje. Kuchnia polska to także zupy. Jedną z najbardziej lubianych jest rosół, czyli esencjonalny wywar z mięsa (np. kury, kaczki lub wołowiny) i warzyw. Zupa jest bardzo aromatyczna za sprawą ziół i przypraw oraz sycąca dzięki dodatkowi makaronu lub lanych klusek.
Inną zupą, którą szczególnie upodobali sobie Polacy, jest żurek, który stanowi jeden z naszych znaków rozpoznawczych, znanych na całym świecie. Rzeczywiście, smak żurku jest wyjątkowy i trudny do porównania z czymkolwiek innym. Charakterystyczny kwaśny smak zawdzięcza zakwasowi z mąki żytniej. Żurek zwykle podaje się z dodatkiem ziemniaków i jajek na twardo. Czasami serwuje się go również w wydrążonym bochenku chleba – taki sposób podania uważa się za odświętny i bardziej elegancki.
Kolejną zupą, która jednak nie jest aż tak powszechnie lubiana, są flaki. To przykład, że kuchnia polska potrafi zaskakiwać. Jest to potrawa, która prawdopodobnie ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Niektórzy się nią zajadają, inni zaś nawet nie chcą brać jej do ust. Ich opór nie jest całkiem nieuzasadniony – to tradycyjne danie przyrządza się z oczyszczonych i pokrojonych w cienkie paski fragmentów żołądka wołowego (rzadziej wieprzowego lub z dziczyzny).
Oprócz potraw znanych i lubianych w całym kraju, możemy się spotkać także z równie wartymi uwagi daniami regionalnymi. Należą do nich m.in. kluski śląskie, podhalański oscypek, bundz i bryndza, suwalskie kartacze, kiszka ziemniaczana, białowieskie haluszki, kartacze, wielkopolskie pyry z gzikiem czy wypiekane w Poznaniu rogale świętomarcińskie. Te specjały stanowią gratkę nie tylko dla obcokrajowców, ale również dla naszych rodaków, którzy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie bogactwo kulinarne kryją w sobie nieznane przez nich zakątki Polski.