Wchodząc do sklepu ze szkłem, łatwo poczuć pewną dezorientację. Jeśli ktoś nie interesuje się tym tematem i nie dysponuje obszerną wiedzą na o tym, jakie kieliszki służą do podawania poszczególnych alkoholi, może mieć problem z doborem odpowiednich naczyń do swoich potrzeb. A wbrew pozorom, to, w czym podajemy dany napój, może mieć ogromny wpływ na odbiór jego smaku.

Osoby, które na co dzień nie przywiązują wagi do tego, w czym i w jaki sposób podają poszczególne posiłki i napoje, niejednokrotnie ulegają złudzeniu, że podobnie mogą postępować również wtedy, gdy odwiedzają ich goście. Tymczasem zaserwowanie alkoholu w niewłaściwej szklance lub kieliszku postrzegane jest jako spora gafa i bardziej obyci znajomi z pewnością dostrzegą niedbałość kryjącą się za tym gestem. Ponadto zasady te nie są jedynie bezsensownym utrudnieniem – każde szkło zostało dopasowane do konkretnego napoju nieprzypadkowo, po uwzględnieniu cech każdego z nich. Oznacza to, że kształt naczynia koresponduje z właściwościami alkoholu i w pewien sposób podkreśla oraz wydobywa jego smak.

Kieliszki - jakie służą do czego. Akademia restauracja

O jakich jeszcze zasadach warto pamiętać, serwując drinki i napoje z procentami? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość kupowanego szkła. Nasze kieliszki lub szklanki powinny pochodzić z jednego kompletu – trudno zrobić wrażenie na gościach, podając im przypadkową zbieraninę resztek różnych zestawów. Dobre gatunkowo szkło jest bardzo cienkie, jasne, niebarwione i gładkie, czyli pozbawione zbędnych zdobień. Ponadto należy zadbać o to, by naczynia były idealnie czyste. Oznacza to, ze po ich umyciu nie można pozostawić ich do samoistnego wyschnięcia – wówczas na szkle pojawią się zacieki. Aby temu zapobiec, należy wytrzeć kieliszki do sucha miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Dotykanie powierzchni naczyń dłońmi może zakończyć się zostawieniem na nich odcisków palców.

Kieliszki stosowane do wódki mają od 30 do 60 ml. Mogą mieć nóżkę lub nie, lecz taka cecha określa również ich zastosowanie: w tych bez nóżki serwuje się wyłącznie wódki czyste, a te z nóżką pozwalają na większą swobodę – nadają się zarówno do wódek czystych, jak i gatunkowych oraz smakowych. Wódkę czystą należy podawać zmrożoną (jeśli chcemy, możemy zamrozić także kieliszki), natomiast gatunkową w temperaturze pokojowej. Naczynie należy napełnić niemal w całości – do krawędzi ma pozostać ok. 3-5 mm. Wódkę pijemy, trzymając za nóżkę lub grube dno kieliszka.

[row cols_nr=”2″][col size=”5″]

Kieliszki - jakie służą do czego. Akademia restauracja

[/col][col size=”7″]

Kieliszki do likierów również są bardzo małe (na ogół mają 30 ml pojemności), a napełniamy je do 2/3 wysokości. Naczynia odznaczają się smukłym kształtem oraz długą nóżką, za którą trzymamy podczas picia.

Jeśli zaś chodzi o kieliszki do win, to istnieje kilka uniwersalnych zasad, które warto zapamiętać. Po pierwsze, szkło musi być cienkie. Grube ścianki czarki potrafią bowiem wpływać na temperaturę wina, a ta z kolei może zmieniać jego smak. Wyższa temperatura sprawia, że bardziej wyczuwamy słodycz napoju, z kolei czerwone wino na zimno może wydawać się kwaśne. Z tego samego powodu należy zwrócić uwagę na wysokość nóżki: ręka nie może dotykać czarki, ponieważ w ten sposób ogrzewalibyśmy jej zawartość. Ważne jest także to, by kieliszek był idealnie przezroczysty (a także pozbawiony zdobień), co ułatwia ocenę barwy wina, a także jego gęstości (którą widać, gdy płyn spływa po ściankach).

[/col][/row]

Kieliszki przeznaczone do serwowania szampana oraz innych win musujących nazywamy kłosem lub fletami, ze względu na ich charakterystyczny kształt. Naczynia te są smukłe i z reguły zwężają się ku górze, co zapobiega zbyt szybkiemu ulatywaniu bąbelków. Kieliszki do szampana mają 150-200 ml pojemności, jednak nie napełniamy ich do końca – napój powinien zajmować 3/4 naczynia. Kieliszki do wina musującego mają wysoką nóżkę, trzymanie której jest sposobem na unikanie ogrzania płynu. Szampan nie nadaje się do podawania w temperaturze pokojowej – zawsze serwujemy go na zimno. W tym celu najlepiej trzymać butelkę w wiaderku napełnionym lodem.

Kieliszki do czerwonego wina mają duże czasze zwężające się ku górze oraz stosunkowo krótkie nóżki. Wyjątkiem są naczynia przeznaczone do podawania burgundu: te mają pękate kielichy i długie nóżki. Kieliszki te na ogół mają pojemność 600 ml, jednak ich również nie napełnia się do końca – robimy to do 2/3 wysokości. W razie potrzeby w kieliszkach do czerwonego wina możemy również serwować wino białe. Pijąc to pierwsze, możemy trzymać naczynie zarówno za nóżkę, jak i za czaszę.

Kieliszki do białego wina mają mniejsze czasze, aniżeli te przeznaczone do wina czerwonego. Kielich przypomina kształtem kwiat tulipana: jest smukły, a jego krawędzie delikatnie się rozchylają, natomiast nóżka jest wysoka. Pojemność takiego naczynia to ok. 300 ml, natomiast zapełniamy go tylko do połowy. Rodzaj kieliszka dopasowujemy do typu wina: lżejsze białe wina najlepiej jest pić z naczyń o zwężonej średnicy i wąskiej szyjce, natomiast ciężkie – z tych o szerokiej średnicy oraz szyjce. Spożywając wino, trzymamy kieliszek za nóżkę, by nie ogrzać napoju dłonią.