Twoje nałogi, ilość stresu, to, czy uprawiasz sport i sytuacje życiowe, z którymi musisz się zmierzyć — wszystko to wpływa na Twoje samopoczucie. Jednak to nie koniec! Na samym szczycie tej listy znajduje także Twoja dieta. Przekonaj się, że jesteś tym, co jesz, a zdrowa dieta może zdziałać cuda!

W pewnym sensie nasz organizm działa na prostych zasadach — jeśli dostarczasz mu odpowiedniej ilości witamin, składników odżywczych i kalorii, szybko nam się odwdzięcza. Mamy więcej energii, rzadziej chorujemy, mamy lepszy nastrój, a nawet lepiej wyglądamy. Zbilansowana i różnorodna dieta to rozwiązanie wszystkich naszych problemów. Dlatego wreszcie zacznij zwracać uwagę na to, co jesz, aby żyć w zgodzie z samym sobą.

Połączenie między jelitami, a mózgiem- czy dieta ma z nimi coś wspólnego?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w organizmie każdego z nas znajduje się nerw błędny, który stanowi swoiste połączenie między jelitami a mózgiem. Nie ma drugiego tak długiego nerwu w naszym ciele, gdyż biegnie w bliskim sąsiedztwie płuc, serca, przepony, czy też gardła. Co najważniejsze ów nerw składa się z włókien, które odgrywają bardzo ważną rolę. Stanowią one węzeł komunikacyjny pomiędzy układem nerwowym a pokarmowym. Warto podkreślić, że w naszych jelitach znajduje się ok. 100 mln komórek nerwowych. Pełnią one kluczową funkcję dla każdego z nas, gdyż oddziałują na nasze samopoczucie czy nastrój.

Nie mniejsze znaczenie ma również flora bakteryjna, mieszcząca się w jelitach. Znajdujące się tam bakterie wpływają nie tylko, np. na naszą odporność, ale jak się okazuje także na nasze zachowanie. Mogą spowodować, że będziemy czuli się odważniejsi, bardziej zestresowani czy agresywniejsi. Dla przykładu według badań osoby, które borykają się z chorobami jelit, choćby z zespołem jelita drażliwego, są narażeni również na występowanie u nich stanów lękowych czy nawet depresji.

Jakie produkty warto jeść, aby dbać o swoje dobre samopoczucie i stworzyć zbilansowaną dietę?

Produkty zbożowe

Głównym zadaniem produktów zbożowych jest dostarczanie energii do naszego organizmu. Dlatego nie może ich zabraknąć w naszej diecie. Tym bardziej że produkty zbożowe zawierają wiele składników mineralnych, witamin, ale też choćby błonnik, którego tak często brakuje w diecie Polaków. Warto podkreślić, że jest on odpowiedzialny za prawidłową pracę jelit, co ma duży wpływ choćby na występowanie infekcji czy metabolizm.

W szczególności warto wybierać produkty pełnoziarniste, np. razowe pieczywo, brązowy ryż, kaszę jęczmienną czy też razowy makaron.

zdrowa dieta produkty zbożowe

Produkty Bogate w magnez

Dbanie o przyswajanie prawidłowej dawki magnezu każdego dnia sprawia, że czujemy się mniej nerwowi, zmęczeni oraz znacznie lepiej sypiamy. Niedobór magnezu może doprowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej, co również będzie wpływało na nasze samopoczucie.

W szczególności zatem warto zwrócić uwagę na produkty, zawierające magnez, takie jak kakao, gorzką czekoladę, brązowy ryż, kaszę gryczaną, banany, pistacje, słonecznik, pestki dyni, orzechy, jabłka oraz warzywa strączkowe.

Produkty zawierające kwasy omega-3

W naszej diecie nie może zabraknąć także nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Odpowiedzialne są one za nasz dobry nastrój, ale też chronią organizm przed nowotworami czy dbają o prawidłową pracę serca. Najważniejsze jest także to, że można znaleźć je w takich produktach, jak orzechy, owoce morza, nasiona czy też w morskich rybach.

zdrowa dieta omega3

Produkty bogate w witaminę B

Witaminy z grupy B wspierają naszą psychikę i zapewniają równowagę. Poza tym są odpowiedzialne również za prawidłową regulację przewodu pokarmowego. Wszystko to oddziałuje pozytywnie na jakość snu czy na zmniejszenie zmęczenia. Dlatego też nie możesz zapomnieć, aby do swojej diety dodać takie produkty, jak jajka, nabiał, ryby, fasolę, szpinak czy wątróbkę.

Produkty zawierające witaminę D

Jeśli czujesz się często zmęczony już od rana, mimo że spałeś odpowiednią ilość godzin, a do tego często jesteś przeziębiony, to może oznaczać, że masz niedobór witaminy D. Przekonasz się o tym dopiero, kiedy wykonasz badanie morfologiczne. Jednak i tak nie zaszkodzi częściej stawiać na takie produkty, jak jajka, nabiał, wątróbka oraz oleje roślinne. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym warto dodatkowo suplementować witaminę D.

Nie można zapomnieć, że to, co jemy, może przynosić nie tylko pozytywne efekty dla naszego organizmu. Kiedy nasza dieta składa się głównie z przetworzonego genetycznie jedzenia, z cukrów prostych, alkoholu czy z innych używek, nasz nastrój się pogarsza. Mamy wtedy znacznie większe problemy z koncentracją, zapamiętywaniem czy z radzeniem sobie w stresujących sytuacjach. Według badań, nieodpowiednia dieta  może przyczynić się do powstania depresji czy być przyczyną powstawania stanów zapalnych i groźnych chorób. Zatem można śmiało pokusić się o tezę, że nie tylko jesteśmy tym, co jemy, ale też myślimy w zgodzie z tym, co jemy. Warto przestać wrzucać go żołądka wszystko, co popadnie i postawić na racjonalną dietę. W Akademii stawiamy na lokalne produkty od rodzimych producentów, by zapewnić naszym Gościom jak najlepsze doznania smakowe. Sprawdź sam.