Niskie temperatury i krótkie dni chyba wszystkim dają się we znaki. Tęsknimy za późnymi zachodami słońca, marzniemy i brakuje nam energii, a przez to spada nasz nastrój i motywacja do pracy. Jednym z najlepszych rozwiązań tego problemu jest wybranie się na urlop do jednego z ciepłych krajów, w których na chwilę zapomnimy o przygnębiającej aurze w Polsce. Dokąd najlepiej pojechać podczas zimowych miesięcy?

Mało kto naprawdę lubi zimę. Niskie temperatury, silny wiatr, mróz oraz mała ilość słońca to warunki, w których trudno jest nam wykrzesać z siebie dobry humor i siłę do wypełniania codziennych obowiązków. Taki stan rzeczy jest silnie związany z naszą biologią – mała ilość światła dziennego docierająca do naszych źrenic sprawia, że zachodzą zaburzenia w produkcji melatoniny przez szyszynkę, a co za tym idzie, czujemy się senni przez cały dzień. Zmniejszeniu ulega także wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia – nic więc dziwnego, że tak wielu z nas doświadcza sezonowej chandry. Na szczęście jest na to sposób: możemy wybrać się na choć krótkie wakacje do jednego z miejsc, w których nawet zimą świeci słońce, a temperatury pozwalają na opalanie i morskie kąpiele. W jakich krajach możemy liczyć na tak dogodne warunki?

Maroko

Maroko to idealna lokalizacja na zimowy urlop. Latem temperatury w tym kraju przekraczają 40 stopni – tylko niewielu jest w stanie w pełni się nim cieszyć w takich okolicznościach. Jednak zimą, kiedy aura w naszej części świata nie zachęca do wychodzenia w domu, w Maroko panuje słoneczna pogoda, a temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 20 stopni. W dodatku woda w Oceanie oscyluje w granicach 18-19 stopni, co stwarza idealne warunki dla wszystkich wielbicieli pływania i nurkowania. Oprócz tego Maroko to piękne, egzotyczne miejsce, w którym można podziwiać przepiękne zabytki i poznać zupełnie nową, fascynującą kulturę.

Kenia

Nasza zima to kenijskie lato – wyjeżdżając tam w ciągu najbliższych miesięcy, można spodziewać się nawet temperatur przekraczających 30 stopni! Oprócz tego na turystów czekają plaże z drobnym, białym piaskiem, palmy kokosowe, krystalicznie czysta, turkusowa woda oraz safari, podczas którego możemy zobaczyć i sfotografować egzotyczne zwierzęta.

Egipt

Zima to idealny czas na odwiedzenie Egiptu – podobnie jak w Maroko, latem temperatury przekraczają tam 40 stopni, a temperatura wody wynosi ok. 20 stopni. To doskonałe miejsce na złapanie opalenizny oraz nurkowanie, podczas którego możemy podziwiać przepiękną rafę koralową. Amatorzy zwiedzania zachwycą się zaś słynnymi piramidami i Sfinksem oraz Doliną Królów.

Teneryfa

Jak przetrwać zimę – ferie w ciepłych krajach

Jeśli komuś marzy się nieco mniej egzotyczny kierunek wakacyjny, dobrym wyborem będą Wyspy Kanaryjskie. Teneryfa to wyjątkowo urokliwa, niewielka wysepka, którą możemy objechać w zaledwie jeden dzień. Zimą panują na niej temperatury powyżej 20 stopni, które są doskonałe dla tych, którzy marzą o cieplejszej i bardziej słonecznej aurze niż ta w Polsce, jednak źle znoszą skrajne upały. Teneryfa nadaje się zarówno dla zwolenników opalania i słodkiego lenistwa przy basenie, jak i wielbicieli zwiedzania. Północna część wyspy jest zielona i zachwyca bujną roślinnością, natomiast na jej południu możemy podziwiać powulkaniczne, „księżycowe” krajobrazy.

Fuerteventura

Kolejną wyspą, na której możemy odpocząć od mrozu, wylegując się pod palmami, jest Fuerteventura. Jest to jedno z miejsc słynących właśnie z tego, że gwarantuje słoneczną, wiosenną pogodę przez 365 dni w roku. Oprócz tego wielką atrakcją są piękne, szerokie plaże i lazurowa woda, oferująca idealne warunki do windsurfingu oraz innych sportów wodnych.

Kuba

Klimat na Kubie zasadniczo jest bardzo ciepły. Występują dwie pory roku: sucha (od października do maja/czerwca) oraz pora deszczowa (od maja/czerwca do października). W porze suchej (która obejmuje również naszą zimę) temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 25-28 stopni. Pozytywnie zaskakuje również ciepła woda, która zachęca do kąpieli. Wśród miejsc, które warto zobaczyć na Kubie, z całą pewnością znajdują się Hawana, Vinales, Playa Larga (jedna z najpiękniejszych plaż), Trinidad oraz Matanzas.

Madera

Jak przetrwać zimę – ferie w ciepłych krajach

Portugalska Madera często bywa określana mianem „wyspy wiecznej wiosny”, ponieważ przez cały rok temperatury mieszczą się w przedziale 15-25 stopni, co oznacza, że nigdy nie jest tam zimno, ale też trudno uświadczyć upałów. W dodatku w styczniu słońce zachodzi po godzinie 18, co może być miłą odmianą od niezwykle krótkich, zimowych dni w Polsce. Madera polecana jest szczególnie osobom lubiącym zwiedzanie i aktywny wypoczynek.

Dominikana

Dominikana leży w strefie klimatu podrównikowego, co wiąże się z wysokimi temperaturami przez cały rok, jednak najbardziej polecanym okresem na wakacje w tym miejscu jest pora sucha, która trwa od stycznia do marca. Kraj ten z pewnością zauroczy wszystkich tych, którzy uwielbiają kąpiele wodne i słoneczne, a także miłośników rajskich plaż i nurkowania oraz pozostałych sportów wodnych.