Jeszcze jakiś czas temu zagadnieniem fotografowania jedzenia interesowali się wyłącznie profesjonalni fotografowie, którym zdarzało się realizować zlecenia dla restauracji, barów, wydawców książek kulinarnych czy magazynów z przepisami. Dzisiaj zdjęcia swoim posiłkom robi niemal każdy. Wykorzystujemy je na osobistych blogach, publikujemy na Facebooku czy Instagramie oraz przesyłamy znajomym i rodzinie. Jednak fakt, iż danie zostało ładnie podane i estetycznie się prezentuje, nie oznacza, że nasza fotografia automatycznie stanie się idealna. Do tego potrzeba również odrobiny techniki i wiedzy, jak fotografować jedzenie.

Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujemy kilogramów profesjonalnego sprzętu, ekipy pomocników oraz dyplomu Wyższej Szkoły Fotografii, by zrobić ładne zdjęcie, które przyciągnie uwagę i stanie się dla kogoś inspiracją kulinarną. Wystarczy odrobina wiedzy o tym, jak fotografować jedzenie oraz „dobre oko”, które pomoże nam stworzyć atrakcyjną wizualnie aranżację. Jakie czynniki sprawiają, że na widok niektórych fotografii cieknie nam ślinka?

jak fotografować jedzenie - restauracja Akademia blog

Światło

Słabo oświetlone jedzenie na zdjęciach wygląda mało apetycznie. Wszystko przez to, że cień nadaje mu siną, chłodna barwę, a w tym przypadku znacznie lepiej sprawdzają się żywe, ciepłe kolory. Przy profesjonalnych sesjach zdjęciowych na ogół używa się mocnych lamp studyjnych. Jednak równie dobre efekty osiągniemy, korzystając ze światła dziennego. Potrzebne nam będą duże okna, przez które wpadają promienie słoneczne oraz biała kartka, blenda lub lampa po drugiej stronie fotografowanego obiektu. Dzięki takiemu zabiegowi danie będzie prezentowało się naturalnie i zachęcająco. Najbardziej oświetlona powinna być ta część potrawy, którą chcemy najbardziej wyeksponować. Reszta możne znaleźć się w delikatnym półcieniu.

Tło

Nawet najładniejsza potrawa nie będzie wyglądała dobrze na brzydkim tle lub takim, z którym zlewa się kolorystycznie. Często wystarczy kilka drobnych ruchów, by diametralnie zmienić przestrzeń, w której fotografujemy. Jeśli często wykonujemy takie zdjęcia w domu, warto zaopatrzyć się w ładne podkładki czy talerze. Dobrze jest również zawczasu rozejrzeć się po pokoju i znaleźć przestrzenie do ładnych fotografii. To może być blat stołu, estetyczna, pikowana kanapa, koc, a nawet udrapowane od niechcenia białe prześcieradło. Jeśli jesteśmy w restauracji, zastanówmy się, pod jakim kątem zrobić zdjęcie: czy lepiej będzie wyglądało takie wykonane z góry, na tle stołu, czy może z boku, na którym będzie widać rozmyte wnętrze lokalu? Często wystarczy sfotografować tylko fragment całego talerza, by zdjęcie wyglądało intrygująco i oryginalnie.

[row cols_nr=”2″][col size=”6″]

Aranżacja

Osoby często wykonujące zdjęcia na potrzeby bloga czy Instagrama na ogół zaopatrują się w gadżety, które następnie wykorzystują do takich „sesji”. To mogą być kwiaty stojące na stole, deski czy kosze służące za dodatkowe tło, kubki, miseczki, ozdobne sztućce, a nawet kolorowe słomki. Wszystkie te rzeczy, o ile zostaną umiejętnie dobrane, mogą sprawić, że zdjęcia będą bardziej interesujące. Ponadto pomagają one unikać powtarzających się kadrów z wykorzystaniem wciąż tych samych naczyń i dekoracji. Czasami wystarczy położyć na stole kilka owoców, fragment biżuterii, kawałek ładnego materiału lub mały, uroczy gadżet, by ujęcie stało się interesujące i kompletne. Na najpiękniejszych zdjęciach jedzenia trudno dopatrzeć się jakiegokolwiek przypadkowego elementu, wszystko jest przemyślane i ułożone w taki sposób, by każda część kadru idealnie współgrała z innymi. Dobrze sprawdza się wykorzystanie składników, które posłużyły nam do przygotowania potrawy, np. talerz makaronu z sosem może zostać sfotografowany w towarzystwie oliwy, doniczki z bazylią oraz kilkoma pomidorkami.

[/col][col size=”6″]

 

jak fotografować jedzenie - restauracja Akademia blog

[/col][/row]

Wygląd potrawy

Niektóre potrawy są pyszne, choć wyglądają zupełnie przeciętnie. Trudno zrobić apetyczne zdjęcie sałatki wymieszanej z majonezem lub owsianki. Fotografowanie jedzenia w restauracji jest dużo prostsze, ponieważ serwowane tam dania z reguły są podane w estetyczny, przemyślany sposób. Jeśli jednak planujemy zrobić zdjęcie własnego śniadania czy obiadu przygotowanego w zaciszu swojego domu, sami musimy zadbać o to, by potrawa prezentowała się jak najlepiej. Przede wszystkim nie należy wszystkiego mieszać przed podaniem. Jeśli jemy budyń, jogurt lub owsiankę z owocami, posypmy je nimi dopiero na koniec. Może nawet uda nam się uchwycić moment, w którym polewamy swoje dzieło miodem lub syropem? Sałatka będzie wyglądała lepiej, jeśli ułożymy ją warstwowo lub polejemy sosem bez mieszania. Każda potrawa może zostać delikatnie udekorowana, np. świeżymi liśćmi ziół, kilkoma malinami, a nawet jadalnym kwiatem. Warto również układać poszczególne elementy dania tak, by nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu.

Jak fotografować jedzenie – podsumowanie

Jak widać, na najlepszych fotografiach jedzenia, wbrew pozorom, nic nie jest niedbałe i przypadkowo. Jeśli na takie wygląda, to tylko dlatego, że autor celowo stworzył takie wrażenie. Najprostszym sposobem na nauczenie się jak fotografować jedzenie i robienie efektownych zdjęć potraw jest po prostu praktyka. Ćwicz, eksperymentuj i staraj się wcielić w życie powyższe porady. To wszystko sprawi, że efekty twoich starań będą stawały się coraz lepsze, a wszystkie pamiątki z rodzinnych obiadów czy niedzielnych śniadań publikowane w mediach społecznościowych już niedługo będą robiły prawdziwą furorę.