W życiu większości z nas prędzej czy później zdarzają się okazje, które mamy ochotę uczcić, wyprawiając dużą imprezę. To mogą być urodziny, okrągła rocznica ślubu, wesele, chrzciny, komunia lub cokolwiek, co chcielibyśmy świętować w gronie rodziny i przyjaciół. Takie przyjęcie okolicznościowe wymaga odpowiedniej oprawy i raczej nie warto organizować go w domu. Musimy więc zdecydować się na restaurację, w której ręce powierzymy to odpowiedzialne zadanie. Jak wybrać odpowiedni lokal, by nie przeżyć rozczarowania?

Za czasów naszych dziadków podobne dylematy nie istniały – każda większa uroczystość obchodzona była podczas odświętnego spotkania w domu. Nikt nie przejmował się metrażem niepozwalającym na tańce, mało eleganckim wystrojem oraz wykwintnością serwowanych potraw. Pani domu potrafiła stać przy kuchni przez kilka dni, by należycie ugościć zaproszonych przyjaciół i członków rodziny. Na szczęście dzisiaj podobne pomysły raczej już nie przychodzą nam do głowy. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkanie w bloku nie jest najlepszym miejscem, w którym możemy podjąć kilkudziesięciu gości, którzy przyszli, by świętować ważne dla nas wydarzenie. Wyjątkowe okazje wymagają specjalnej oprawy, której nie zapewniają wnętrza naszych domów. Znacznie lepiej sprawdzają się odpowiednio do tego przystosowane restauracje, w których nie martwimy się o ilość miejsca oraz nie musimy przez długi czas przygotowywać posiłków i sprzątać. W dodatku jakość serwowanych potraw jest gwarantowana – oczywiście, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni lokal. Ale jak to zrobić?

Jak dobrać restaurację pod organizację przyjęć okolicznościowych - restauracja Akademia

Po pierwsze: sporządź listę gości

Zanim zaczniesz szukać restauracji na przyjęcie, musisz wiedzieć, ilu gości może na nie przybyć. Zastanów się, kogo chcesz zaprosić na uroczystość, a następnie policz wszystkie osoby. Zupełnie inna sala potrzebna jest, gdy odwiedza cię 20 gości, a inna, gdy jest to 100 osób.

 Po drugie: zastanów się nad swoimi priorytetami

Jeśli twój budżet nie jest „z gumy”, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że nie stać cię na najlepszy, luksusowy lokal. W takiej sytuacji prawdopodobnie będziesz musiał z czegoś zrezygnować. Zastanów się, na czym najbardziej ci zależy? Czy jest to duży parkiet do tańca? Czy może smaczne jedzenie? A może udogodnienia dla niepełnosprawnych? Kiedy już dowiesz się, jakie są twoje priorytety, szukaj lokalu, który spełnia te kryteria.

Po trzecie: nie decyduj na podstawie zdjęć z internetu

Ilustracje na stronach internetowych oraz profilach na portalach społecznościowych rzadko oddają faktyczny wygląd restauracji. W końcu wykonują je specjaliści, a ich celem jest przyciągnięcie gości, a więc muszą być jak najbardziej korzystne. Dopiero wizyta w lokalu pozwoli nam stwierdzić, czy jest on dość duży na nasze potrzeby, a także w jakim stanie jest wystrój. Może się okazać, że fotografie w internecie pochodzą sprzed kilku lat, a dzisiaj w restauracji zastaniemy obdrapane ściany, popękane lustra i inne elementy, które z pewnością nie dodają jej uroku.

Zainteresuj się również takimi nieoczywistymi kwestiami jak stan toalet. Sprawdź, jak one wyglądają i czy mają udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi (o ile takie osoby pojawią się na twoim przyjęciu).

Jak dobrać restaurację pod organizację przyjęć okolicznościowych - restauracja Akademia

Po czwarte: spróbuj potraw

Nawet jeśli lokal ma wiele pozytywnych rekomendacji, warto samodzielnie przekonać się, jaka jest jakość serwowanego w nim jedzenia. Najlepiej nie zdradzać się od razu z tym, że zastanawiamy się nad zorganizowaniem tam wesela czy komunii – w takiej sytuacji moglibyśmy otrzymać niereprezentatywny posiłek, na którym ktoś skupił się znacznie bardziej niż zwykle. Sprawdź menu lokalu pod kątem dań wegetariańskich, bezglutenowych oraz przeznaczonych dla osób cierpiących na alergie pokarmowe. Zapytaj swoich gości, czy potrzebują specjalnych dań oraz zapytaj obsługi, czy jest możliwość zamówienia specjalnego zestawu potraw dla jednej lub kilku osób.

Po piąte: zapytaj, czy impreza będzie miała charakter zamknięty

Niektórym nie przeszkadza to, że podczas urodzinowego obiadu czy przyjęcia z okazji chrzcin w restauracji znajdują się inne osoby, jednak większość z nas ceni sobie intymną atmosferę. Zanim podpiszesz umowę z restauracją, dopytaj, czy twoja impreza będzie zamknięta. Jeśli planujesz wesele, upewnij się, czy w tym samym budynku nie odbywa się inna – w takiej sytuacji trudno czuć się całkowicie komfortowo.

Po szóste: przeanalizuj budżet

Czasami jakaś restauracja spodoba nam się tak bardzo, że jesteśmy gotowi zorganizować w niej swoje święto bez spojrzenia w kartę menu. Tymczasem koszty są kluczową kwestią (zwłaszcza, jeśli twój budżet nie jest nieograniczony) i warto się nimi zainteresować. Przejrzyj kartę dań lokalu, jednak oprócz tego koniecznie poproś również o menu na imprezy okolicznościowe. Zapytaj także o ewentualne zniżki. Dysponując takimi informacjami przeanalizuj budżet i zastanów się, czy dana restauracja jest w twoim zasięgu. Zapytaj również o to, co mieści się w podanej cenie: czy jest to tylko jedzenie, czy może wliczają się tam także dekoracje, napoje lub alkohole.