Rodzinny obiad to znakomita okazja, by zebrać wszystkich członków rodziny w jednym miejscu i wspólnie spędzić czas. Oczywiście, można to zrobić w domowym zaciszu, jednak czasami mamy ochotę zrobić sobie przerwę od gotowania i wybrać się w nowe, nieco odświętne miejsce. W takich momentach najlepszym rozwiązaniem jest rodzinne wyjście do restauracji. Jak wybrać lokal, który sprosta potrzebom najmłodszych? Co zrobić, by taki posiłek był przyjemny dla wszystkich zainteresowanych?

Całe rodziny spożywające posiłek na mieście to coraz częstszy widok. Jednocześnie nie każda restauracja stanowi odpowiednie miejsce na wizytę z dzieckiem. Część z nich jest nastawionych na innych klientów i nie zadaje sobie trudu zachęcania rodziców do wizyty, zaś inne prześcigają się w udogodnieniach dla najmłodszych.

Wbrew pozorom, rodzinny obiad w restauracji potrafi stanowić dość skomplikowane przedsięwzięcie. Każdy rodzic malucha wie, że każdorazowe opuszczenie domu z rozbrykanym szkrabem stanowi prawdziwą wyprawę. Dziecko i jego opiekunowie muszą mieć dostęp do rozlicznych, niezbędnych przedmiotów oraz udogodnień. W dodatku maluchy mają to do siebie, że szybko się nudzą, wobec czego nieustannie trzeba im zapewniać stymulującą rozrywkę. Tylko wybór specjalnie przystosowanego lokalu zapewni nam oraz innym gościom komfort i prawdziwą przyjemność ze spożywanego posiłku. O jakie udogodnienia chodzi?

Po pierwsze: przewijak

Przewijaki pojawiają się w coraz większej liczbie restauracyjnych toalet, jednak wciąż trudno mówić o tym, że są standardowym wyposażeniem każdego lokalu. Jeśli mamy bardzo małe dzieci, które wciąż korzystają z pieluszki, upewnijmy się, że wybrana przez nas restauracja posiada miejsce, w którym będziemy mogli swobodnie ją zmienić, nie narażając pozostałych gości na nieprzyjemne widoki czy zapachy. Oczywiście, możemy to zrobić również np. na podłodze w toalecie, ale trudno uznać taką sytuację za komfortową…

Po drugie: krzesełko dla dzieci

Kolejną ważną rzeczą jest obecność specjalnego krzesełka dla małych dzieci. Na szczęście to udogodnienie dostępne jest w bardzo wielu lokalach, dzięki czemu wizyta z pociechą staje się znacznie ułatwiona. Jeśli nie mamy pewności, czy dane miejsce dysponuje takim sprzętem, przed wyjściem warto upewnić się o tym telefonicznie.

Restauracja Akademia Mokotów - Rodzinny Obiad

Po trzecie: kącik z zabawkami lub oddzielna sala do zabaw

Restauracje chcące uchodzić za rodzinne i przyjazne dzieciom zwykle inwestują w choćby niewielki kącik przeznaczony do zabawy. Z reguły są w nim różnego rodzaju zabawki, książeczki i gry, czasami mamy również do czynienia ze specjalnie zaplanowanym mini placem zabaw, w którym najmłodsi mogą skorzystać z baseniku z kolorowymi kulkami, huśtawki czy małej zjeżdżalni. Niektóre lokale dysponujące większą przestrzenią, organizują również oddzielne pomieszczenie, w którym dzieci mogą pobawić się, nie rozpraszając przy tym pozostałych gości. Korzyści są, oczywiście, obopólne: w takich salach jest nieporównywalnie więcej miejsca, większa liczba zabawek i wiążąca się z tym większa swoboda. Problemem jest fakt, że nie wszyscy rodzice czują się komfortowo, pozwalając najmłodszym pociechom na samotne przebywanie w sali zabaw. Na szczęście na to również jest sposób: wiele lokali radzi sobie z tą niedogodnością, umieszczając pokój dla dzieci za specjalną szybą, przez którą widać je z sali restauracyjnej lub instalując w tym pomieszczeniu kamery, dzięki którym rodzice mogą oglądać swoje latorośle za pośrednictwem ekranu, na którym widok wyświetlany jest w czasie rzeczywistym. Taki rodzinny obiad jest dla dzieci i ich rodziców czymś bardzo ważnym.

Po czwarte: specjalne menu dla dzieci

Teoretycznie dzieci mogą jeść większość potraw, które są dostępne w karcie. W praktyce wiadomo jednak, że część maluchów to prawdziwe niejadki, które nie przełknęłyby wymyślnych dań, którymi zajadają się ich rodzice. Z tego względu wiele restauracji ma w swoim menu specjalną rubrykę z ulubionymi posiłkami najmłodszych. Zwykle znajdują się z niej klasyki: zupa pomidorowa, makaron, panierowane kotleciki, frytki lub naleśniki z serem. Jeśli zależy nam na nieco zdrowszym odżywaniu, możemy poszukać lokalu, w którym dla dzieci serwowane są potrawy z owoców czy warzyw podane w niecodzienny sposób: np. ułożone w zabawne kształty lub ułożone na kolorowych talerzykach z postaciami z bajek. Kolejną kwestią jest wielkość porcji: większość dzieci nie da sobie rady z dużym daniem przeznaczonym dla osoby dorosłej, ale zadowoli się połową sugerowanej porcji lub specjalnie ustaloną dla najmłodszych gości. Rodzinny obiad cechuje się tym, że dzieci i osoby dorosłe mają wyjątkowo dopasowane menu.

Po piąte: osobne miejsce do karmienia

Takie udogodnienie to wciąż rzadkość i nie należy odrzucać restauracji wyłącznie z powodu jego braku. Jednak takie pomieszczenie lub specjalnie wydzielony kącik to spore ułatwienie i sposób na to, by zapewnić mamom odrobinę intymności. Jeśli w jednej z restauracji w waszym mieście zadbano o tę kwestię, śmiało ją odwiedźcie – to prawdziwie rodzinny lokal!

Nie należy obrażać się, jeśli w odwiedzanej przez was restauracji nie znajdują się podobne udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Nie każdy lokal jest nastawiony na tego typu klientelę – część z nich przeznaczona jest raczej dla dorosłych osób, które mają ochotę zjeść posiłek w ciszy, wybierają się na spotkanie biznesowe lub romantyczną kolację. Na szczęście miejsc przyjaznych dzieciom jest coraz więcej, dzięki czemu naprawdę jest w czym wybierać i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.