Jak co roku, styczeń znowu będzie należał do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To właśnie ta fundacja co roku organizuje zbiórkę pieniędzy nazywaną Finałem WOŚP. Cała Polska każdej zimy jednoczy się, by wspomóc polską służbę zdrowia i ufundować sprzęt medyczny dla chorych, a w szczególności potrzebujących pomocy dzieci. W akcję angażują się wolontariusze z całego kraju, a także firmy, organizacje i osoby znane, które przekazują na licytację wartościowe przedmioty. W tym roku również będziemy mieli okazję kupić wiele interesujących rzeczy, przy okazji przekazując pieniądze na szczytny cel. Ale zanim to nastąpi, przypomnijmy sobie najciekawsze aukcje z poprzedniego roku.

Zdjęcie Johna Malkovicha jako Lecha Wałęsy

Dwutygodnik „Viva!” postanowił wystawić na aukcję nietypową fotografię, na której John Malkowich został przedstawiony jako… Lech Wałęsa. Autorem dzieła jest Sandro Miller, a samo zdjęcie stanowi część projektu „Malkovich, Malkovich, Malkovich: w hołdzie mistrzom fotografii”.

Polonez Filipa Chajzera

Prezenter przekazał WOŚP swój samochód marki Polonez z 1997 roku, o oryginalnym przebiegu 50 tysięcy km. „To nie jest łatwa decyzja. To dla mnie bardzo, ale to bardzo ważna rzecz, w którą wsadziłem kupę serca i pieniędzy, jednak dalej tylko rzecz. Czas żeby znalazła nowego właściciela. Jeśli dzięki mojemu Polonezowi uda się kupić sprzęt ratujący dzieciakom życie – to będzie on jeszcze bardziej niezwykły, a już dzisiaj jest wyjątkowy i jeden jedyny taki na świecie” – powiedział celebryta.

Suknia ślubna Anny Starmach

Jurorka polskich edycji programów „MasterChef” i „MasterChef Junior” oraz autorka książek kucharskich i portalu kulinarnego wzięła ślub 2 września 2017 roku. W tym wyjątkowym dniu miała na sobie kreację z limitowanej kolekcji Very Wang, uszytą z jedwabiu, z gorsetem oraz długim trenem. W styczniu suknia trafiła na licytację WOŚP. „Na aukcję oddaję sukienkę najbliższą memu sercu, sukienkę w której spędziłam najpiękniejszy dzień w moim życiu. Liczę, że i innych uszczęśliwi” – skomentowała swoją decyzję Starmach. Trzeba przyznać, że to piękny gest!

Kostium wizytowy Pierwszej Damy

Na licytację trafił także 3-częściowy, wizytowy kostium należący do Agaty Kornhauser-Dudy, który Pierwsza Dama miała na sobie podczas wizyty Donalda i Melanni Trump. Kreacja ma kolor fuksji i została zaprojektowana przez rodzimą markę Potis i Verso.

Spacer z Leszkiem Balcerowiczem

Podczas aukcji WOŚP można było kupić również spacer z byłym ministrem finansów, po trasie, którą Balcerowicz przemierzał każdego dnia swojej kadencji w rządzie. Biegła ona od ulicy Świętokrzyskiej, poprzez siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aż do Szkoły Głównej Handlowej.

Kolacja ugotowana przez Roberta Biedronia i Magdę Gessler

Szczęśliwiec, który wygrał tę licytację, miał okazję zjeść kolację przyrządzoną przez wyjątkowy duet: Magdę Gessler i Roberta Biedronia, którzy wcześniej gotowali wspólnie już dwa razy: podczas słupskiego Sylwestra, kiedy przygotowali bigos dla kilku tysięcy mieszkańców miasta oraz w programie Dzień Dobry TVN, podczas którego zmierzyli się z kuchnią wegańską.

Prawo do nadania nazwy połączeniu kolejowemu

Podczas poprzedniego Finału WOŚP można było nabyć także prawo do nadania nazwy połączeniu kolejowemu (pociągowi) Kolei Dolnośląskich. Dowolna, wymyślona przez zwycięzcę nazwa miała pojawić się we wszystkich rozkładach jazdy, a także na zapowiedziach elektronicznych na dworcach.

Fotel Andrzeja Wajdy

Fotel, który został wystawiony na aukcji, został podarowany Andrzejowi Wajdzie w czasie wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańsk w marcu 2016 roku. Mebel wybitnego polskiego reżysera został wykonany i wyrzeźbiony ręcznie specjalnie na tę okazję.

Kolacje z gwiazdami

Finał WOŚP – najciekawsze aukcje WOŚP

Dzięki szczodrości Restauracji Akademia w Warszawie na licytację trafiły również kolacje w towarzystwie znanych polskich celebrytów. Zwycięzcy mieli okazję zjeść posiłek razem z takimi gwiazdami jak Rafał Maserak, Walerija Żurawlewa, Gosia Baczyńska, Wiktoria Omyła, Natalia Siwiec oraz Małgorzata Leitner.

Wizyta w kopalni PG SILESIA i zjazd do ściany wydobywczej

Kolejnym ciekawym przeżyciem, jakie można było wylicytować, była wizyta w kopalni węgla kamiennego PG SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach dla dwóch osób. Program wyprawy obejmował szkolenie, zjazd do ściany wydobywczej (ok. 700 m pod ziemią) i obejrzenie warunków, w jakich odbywa się codzienna praca górników, a także możliwość przyjrzenia się pracy nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w kopalni.

Gitara Slasha

Na koniec prawdziwa petarda: gitara zaprojektowana przez Saula Hudsona, znanego jako Slash, oraz pomalowana przez Szymona Chwalisza! Początkowo instrument miał być prezentem dla gitarzysty Guns N’Roses, jednak muzyk postanowił oddać ją na aukcję fundacji WOŚP. Tuż przed koncertem zespołu w Gdańsku Slash spotkał się z Jerzym Owsiakiem w swoim hotelu, by osobiście wypróbować gitarę oraz złożyć na niej swój autograf. Przedmiot okazał się najdroższym ze wszystkich biorących udział w licytacji.