Wszyscy wiemy, że biały cukier jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Świadomość na temat prawidłowego odżywiania wzrasta, jednak wciąż większość z nas popełnia podstawowe błędy – takie jak spożywanie zdecydowanie zbyt dużych ilości cukru. Ale jak z tego zrezygnować, skoro tak bardzo lubimy słodkie potrawy? Rozwiązaniem może być stosowanie zdrowszych zamienników. Czym zastąpić cukier w naszej diecie, aby była zdrowsza?
Do pewnego czasu cukier przywodził nam na myśl same pozytywne skojarzenia. Jego słodki smak to niemal synonim przyjemności: kiedy chcemy powiedzieć, że coś sprawia radość i daje satysfakcje, dosłownie nazywamy to „słodkim”. Kiedy jest nam źle, poprawiamy sobie humor czekoladą, sukcesy nagradzamy ciastkiem, a urodziny lub wesele świętujemy m.in. poprzez jedzenie tortu. Uwielbiamy dogadzać sobie słodyczami, ale często mamy z tego powodu wyrzuty sumienia. Jako społeczeństwo możemy pochwalić się coraz większą świadomością dotyczącą zdrowego odżywiania oraz tego, co nam potencjalnie szkodzi.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że cukier jest przyczyną wielu groźnych chorób, takich jak miażdżyca, otyłość, a także próchnica, jednak niewiele osób wiem, czym zastąpić cukier. Oprócz tego zakwasza nasz organizm, powoduje przyspieszone starzenie się skóry oraz pogorszenie stanu cery. Z pewnością nikt z nas nie ma ochoty na takie „skutki uboczne” spożywania ulubionych przysmaków, jednak bardzo trudno jest nam całkowicie zrezygnować z używania cukru: przeciętny Polak zjada go aż 40 kg rocznie! Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej jego zamienników, które odznaczają się mniejszą kalorycznością, niższym indeksem glikemicznym oraz mniej destrukcyjnym wpływem na nasze zdrowie.
Czym zastąpić cukier?
[row cols_nr=”2″][col size=”6″]
[/col][col size=”6″]
1. Ksylitol
Jednym z najzdrowszych i jednocześnie najbardziej popularnych zamienników cukru jest ksylitol, czyli substancja słodząca pozyskiwana z kory brzozy. Nie podnosi poziomu glokozy we krwi w takim stopniu, jak zwykły cukier, ponieważ ma od niego 14 razy niższy indeks glikemiczny. Oprócz tego nie tylko nie powoduje próchnicy, ale wręcz pozytywnie wpływa na zdrowie naszych zębów! Ma mniej kalorii niż cukier, nie przyczynia się do cukrzycy, przeciwdziała zakwaszeniu organizmu, wspomaga wchłanianie wapnia i magnezu, ma działanie bakteriobójcze, a także zapobiega osteoporozie. W dodatku dobrze znosi wysokie temperatury, dzięki czemu można go używać do słodzenia kawy i herbaty, gotowania oraz pieczenia.
[/col][/row]
2. Stewia
Stewia jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Jej liście zawierają substancję, która odznacza się słodkim smakiem, jednak nie dostarcza naszemu organizmowi kalorii. Świeże liście mogą być wykorzystywane w sałatkach oraz deserach, natomiast do słodzenia innych dań możemy używać dostępnych w sklepach płynów, proszków i tabletek. Stewia jest ok. 200-300 razy słodsza niż cukier, wobec czego należy używać jej bardzo oszczędnie. Dzięki temu jest bardzo wydajna, a w dodatku wyróżnia się na tle innych zamienników cukru swoją niską ceną. Warto jednak pamiętać, że im mniej przetworzona jest postać tej substancji, tym jest ona zdrowsza.
[row cols_nr=”2″][col size=”6″]
3. Syrop klonowy
Syrop klonowy to nic innego jak odparowany sok z pni klonów. Ten tradycyjny, kanadyjski produkt ma w swoim składzie wapń, magnez, fosfor, potas i mangan z grupy B, a także polifenole o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym. Niestety, oprócz tego zawiera również spore ilości sacharozy, przez co nie nadaje się dla osób na diecie bezcukrowej, a inni również nie powinni przyjmować go w nadmiernych ilościach. Niestety, indeks glikemiczny syropu klonowego jest tylko nieznacznie niższy niż cukru, za to ma on znacznie mniej kalorii. Ten pyszny syrop możemy wykorzystywać np. jako składnik marynat do mięs, do słodzenia ciast, kawy czy herbaty, a także w charakterze słodkiej polewy do deserów, gofrów czy naleśników. Świetnie sprawdzi się u osób, które nie wiedzą czym zastąpić cukier występujący w słodkich polewach.
4. Erytrol
Erytrol to substancja występująca w niektórych owocach i pyłkach kwiatowych. Chemicznie jest bardzo zbliżona do ksylitolu. Jest o 30% mniej słodki od cukru, bardzo niskokaloryczny, a jego indeks glikemiczny wynosi 0, przez co idealnie nadaje się dla diabetyków, osób na diecie bezcukrowej oraz odchudzającej. Może być poddawany obróbce termicznej, wobec czego można dodawać go do gorących napojów i wypieków. Ponadto, w przeciwieństwie do ksylitolu, nawet spożywany w dużych ilościach nie wykazuje efektu przeczyszczającego.
[/col][col size=”6″]
[/col][/row]
5. Melasa
Melasa to ciemnobrązowy syrop będący produktem ubocznym przy wytwarzaniu białego cukru. W sklepach można znaleźć także melasę karobową, powstającą przy produkcji karobu, czyli mączki chleba świętojańskiego. Melasa zawiera 40-50% sacharozy, a także dobroczynne substancje, których pozbawiony jest cukier: żelazo, magnez, potas, wapń, miedź, fosfor, chrom, cynk i witaminy z grupy B. Produkt ten wspomaga pracę układu nerwowego oraz odpornościowego, przeciwdziała niedoborom żelaza i obniża poziom złego cholesterolu. Melasa z karobu dodatkowo może być stosowana w leczeniu alergii, astmy i problemów trawiennych. Niestety, melasa nie jest zalecana dla diabetyków, ponieważ jej indeks glikemiczny wynosi 70 (czyli dokładnie tyle samo co IG cukru).