Rodzinne spotkanie przy wigilijnym stole, a później wspólne spędzanie kolejnych dni Świąt Bożego Narodzenia to polska tradycja. Niestety, nie zawsze mamy dość czasu (a także siły), by własnoręcznie przygotować wszystkie zwyczajowo serwowane wówczas potrawy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam firmy cateringowe, które mogą wyręczyć nas w tym zadaniu. Czy warto skorzystać z ich usług?

Dla dzieci Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim magiczna atmosfera, pyszne jedzenie, spotkania z rodziną, dobra zabawa i prezenty. Jednak zabiegani, zapracowani dorośli często narzekają na ten czas w roku. Przyczyną jest nawarstwienie obowiązków, przez które trudno znaleźć siłę na cieszenie się biesiadami w gronie bliskich. Z pewnością większość z nas zna ten problem: okres przedświąteczny bardzo łatwo może przerodzić się w nerwową bieganinę. Gonimy po przepełnionych centrach handlowych, kupując dekoracje i ogromne ilości produktów spożywczych oraz poszukując idealnych prezentów dla przyjaciół i członków rodziny. Powrót z pracy do domu nie wiąże się zaś z odpoczynkiem, a z wpadnięciem w wir kolejnych obowiązków: trzeba posprzątać, a także przyrządzić wiele często skomplikowanych i czasochłonnych dań, takich jak barszcz, uszka, pierogi czy pierniczki. Z utęsknieniem wspominamy czasy dzieciństwa, kiedy wszystkie te rzeczy robił za nas ktoś inny. Dzisiaj mamy problem z poczuciem „magii świąt”, ponieważ jesteśmy na to zbyt zmęczeni i zestresowani. Wiele osób marzy o tym, by przeczekać ten czas na wakacjach w jakimś ciepłym kraju.

Catering na święta Bożego Narodzenia - Restauracja Akademia blog

Z drugiej strony Polacy są bardzo przywiązani do tradycji, wartości religijnych i rodzinnych. Choć niejednokrotnie zastanawiamy się nad „ucieczką” od Świąt, rzadko decydujemy się na realizację tych fantazji. Ostatecznie wygrywa chęć spędzenia czasu z bliskimi i kultywowanie starych zwyczajów. Z tego względu co roku wpadamy w to samo błędne koło: z jednej strony cieszymy się na Boże Narodzenie, a z drugiej denerwujemy się i pod nosem obiecujemy sobie, że „to już ostatni raz”, kiedy wzięliśmy na siebie odpowiedzialność ich organizacji.

Do tego dochodzą jeszcze ci, którzy zwyczajnie nie mają możliwości przygotowania wszystkich tych wymagających dań. Osoby, które dużo pracują, są chore, mają małe dzieci lub inne ograniczenia czy zobowiązania, które uniemożliwiają im spędzanie długich godzin przy kuchni. Poza tym niektórzy z nas po prostu nie lubią lub nie potrafią gotować. Przyrządzenie karpia w galarecie lub makowca jawi im się jako coś niemożliwego do zrealizowania i zbyt wymagającego. Cóż, każdy z nas ma inne mocne strony oraz talenty i trudno wymagać, by każdy dysponował godnymi podziwu umiejętnościami kulinarnymi.

Wszystkie opisane osoby jeszcze do niedawna miały duży dylemat dotyczący tego, w jaki sposób zorganizować Święta. Zwykle korzystały z pomocy innych, szły do kogoś w odwiedziny lub zupełnie rezygnowały z hucznego świętowania Bożego Narodzenia. Żaden z tych sposobów nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów: bo co mamy zrobić, jeśli naprawdę zależy nam na ugoszczeniu bliskich? Czy nie ma innej metody na poradzenie sobie z wymienionymi wyżej trudnościami?

Catering na święta Bożego Narodzenia - Restauracja Akademia blog

Na szczęście z pomocą przychodzi nam bogata oferta firm cateringowych. Coś, co jeszcze niedawno wiązało się z ogromem pracy i mnóstwem poświęconego czasu, dziś możemy mieć właściwie bez wysiłku, prosto i bez problemu. Wystarczy, że odpowiednio wcześniej zdecydujemy się na tę możliwość i zastanowimy się, jakie potrawy (oraz w jakiej ilości) są nam potrzebne. Dzięki temu znienawidzone lepienie uszek, przygotowywanie kompotu z suszu lub dań z ryb odejdą w niepamięć, a my będziemy mogli zająć się tym, co w Świętach najważniejsze: odpoczynkiem i spotkaniami z bliskimi.

Aby mieć pewność, że nasza Wigilia będzie smaczna i udana, musimy wybrać firmę cateringową z należytą dbałością. Pierwszym kryterium powinny być opinie zadowolonych (lub niezadowolonych) klientów. Warto poszukać rekomendacji wśród znajomych – być może ktoś już korzystał z takiej oferty i mógłby nam o niej powiedzieć nieco więcej? Będziemy czuli się bezpieczniej, wiedząc, że produkty danej firmy smakowały komuś, komu ufamy i kto ma podobne preferencje do nas. Jeśli nikt z naszych bliskich nie miał okazji wypróbować tego typu usług, możemy zdać się na opinie zamieszczone w sieci. Internauci chętnie dzielą się swoimi rekomendacjami, a także uwagami i zażaleniami. Warto skorzystać z tej wiedzy, jeśli nie chcemy zmieniać się w „króliki doświadczalne”.

Decydując się na zamówienie świątecznych potraw przyrządzonych przez profesjonalnych kucharzy, możemy wybrać jedną z dwóch opcji: całkowicie zdać się na nich, zlecając im przygotowanie całej kolacji lub zamówić wyłącznie te dania, których nie potrafimy lub nie zdążyliśmy zrobić samodzielnie. Dzięki temu takie oferty są atrakcyjne z punktu widzenia różnych osób, o odmiennych potrzebach. Jeśli i ty od jakiegoś czasu masz wrażenie, że Święta straciły dla ciebie magię z powodu trudności ich zorganizowania – być może taka oferta jest stworzona właśnie dla ciebie.