Wolne niedziele dają mnóstwo możliwości spędzania nadprogramowego czasu, ale paradoksalnie są również przyczyną wątpliwości i dylematów. Dokąd zabrać dzieci, by dobrze zagospodarować im ten dzień? Jeszcze do niedawna duża część rodzin wykorzystywała czas wolny od pracy na zakupy, a wizyta w centrum handlowym mogła być również okazją do seansu w kinie lub zjedzenia pizzy czy hamburgera w ulubionej sieciówce. Obecnie w niektóre niedziele handel jest zabroniony, w związku z czym jesteśmy zmuszeni do poszukiwania innych rozrywek. Jakie atrakcje dla dzieci znajdziemy w Warszawie?

Jeszcze do niedawna plan na niedzielę dla wielu osób był oczywisty: cała rodzina udawała się do centrum handlowego, by połączyć przyjemne z pożytecznym. W czasie takiego wypadu można było kupić niezbędne produkty spożywcze, uzupełnić garderobę, a przy okazji zjeść coś smacznego, obejrzeć film lub skorzystać z dostępnych w wielu galeriach placów zabaw. Po wprowadzeniu zakazu handlu w niektóre niedziele (a wkrótce wszystkie) sprawa nieco się skomplikowała. Oczywiście, zawsze można spędzić weekend w domowym zaciszu, jednak rodzice małych dzieci z pewnością wiedzą, jak trudno jest zapewnić całodniową rozrywkę maluchom, które mają w sobie niemal nieograniczone pokłady energii.

Wydawałoby się, że mieszkańcy stolicy mają pod tym względem ułatwione zadanie, jednak czasami zbyt duży wybór atrakcji może okazać się przytłaczający. Jeśli wy również czujecie się zdezorientowani i nie wiecie, jak spędzić wolną niedzielę ze swoimi pociechami oraz jakie atrakcje dla dzieci można znaleźć w Warszawie, zapraszamy do zapoznania się z naszym małym przewodnikiem.

[row cols_nr=”2″][col size=”6″]

atrakcje dla dzieci w Warszawie - Akademia restauracja blog

[/col][col size=”6″]

Centrum Nauki Kopernik

Jeśli chcecie rozbudzić w swoich dzieciakach ciekawość świata lub już macie w swoim domu samozwańczych małych naukowców, Centrum Nauki Kopernik jest dla was wręcz stworzone. Placówka ukierunkowana jest na przekazywanie wiedzy w przystępny, atrakcyjny sposób. Zamiast nudnych wykładów mamy tutaj naukę poprzez zabawę, masę ciekawostek i doświadczeń. Wystawy, z którymi można zapoznać się w centrum, dotyczą m.in. psychologii, fizyki, matematyki, biologii, elektryki, astronomii, muzyki czy astronomii.

[/col][/row]

Możemy tam również podziwiać teatr robotów, samodzielnie przeprowadzać eksperymenty i uczestniczyć w rozmaitych pokazach oraz koncertach. Warto zarezerwować sobie dużo czasu, bo Centrum Nauki Kopernik to rozrywka nawet na cały dzień (przynajmniej w przypadku tych najbardziej wytrwałych).

Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum dysponuje unikalnym zbiorem przeszło 100 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek, z których najstarszy ma ponad 200 lat. Zarówno maluchy, jak i ich rodzice mają tam okazję na chwilę przenieść się w czasie do różnych epok i wyobrazić sobie dzieciństwo żyjących w nich osób, poznają ciekawostki związane z dawnymi domkami dla lalek, a nawet rozwiązują ciekawe zagadki. Choć wizyta w muzeum to sposób na miłe spędzenie czasu w dowolny dzień, to wyjątkowe miejsce oferuje również możliwość zorganizowania przyjęcia urodzinowego, podczas którego dzieci nie tylko zwiedzają placówkę, ale również cieszą się uroczystym poczęstunkiem, biorą udział w sesji zdjęciowej w dawnych strojach, a także w warsztatach plastycznych (gotowe prace uczestnicy zabierają do domu). Cała grupa tworzy również laurkę, którą wspólnie wręcza jubilatowi.

Muzeum dla Dzieci

Kolejnym muzeum, które oferuje fantastyczne atrakcje dla dzieci i świetnie nadaje się na wizytę z maluchem, jest Muzeum dla Dzieci. Misją tego miejsca jest rozbudzanie w najmłodszych ciekawości i zainteresowania otaczającym je światem. Jako że eksponaty w muzeum dotyczą głównie różnych kultur, podobną tematyką odznaczają się cyklicznie organizowane warsztaty. Podczas nich zarówno dzieciaki, jak i rodzice mogą np. nauczyć się pieśni ludowych lub wyplatania koszyków. Podobnie jak Muzeum Domków dla Lalek, ta placówka również organizuje urodziny dla najmłodszych. Przyjęcie można przygotować w oparciu o wybrany motyw, np. Baśnie tysiąca i jednej nocy, Zbójnicka przygoda czy W krainie kangurów. Podczas przyjęcia dzieci bawią się w przestrzeni muzealnej, odgrywają scenki nawiązujące do tematu imprezy i wykonują prace plastyczne, a jubilat otrzymuje atrakcyjny prezent.

atrakcje dla dzieci w Warszawie - Akademia restauracja blog

Animacje w Restauracji Akademia

Ideałem byłoby, gdyby wolna niedziela była frajdą nie tylko dla pociech, ale również dla ich rodziców. Dorośli mają nieco inne potrzeby i po całym tygodniu spędzonym w pracy zwykle chcą po prostu odpocząć. Najlepiej byłoby rozsiąść się na krześle w dobrej restauracji i oddać swoje dzieci w ręce innych, wykwalifikowanych opiekunów… Na szczęście taki scenariusz nie jest jedynie fantazją – z powodzeniem możemy wcielić go w życie. Wystarczy wybrać się całą rodziną do znakomitej Restauracji Akademia. Lokal słynie ze świetnej kuchni, a w soboty i niedziele pojawia się w nim specjalne, polskie menu, zawierające m.in. policzki wieprzowe na puree ziemniaczanym i kalafiorem romanseco, wątróbkę drobiową ze smażoną cebulą czy faszerowane podudzia z kurczaka z sosem paprykowym i ziemniakami z wody. W weekendy organizowany jest również kącik dla dzieci, prowadzone są animacje oraz inne atrakcje dla dzieci. Dzięki temu nie musimy martwić się o opiekę nad naszymi pociechami i możemy w końcu się zrelaksować.