Wegetarianizm może służyć pomocą na niektóre problemy cywilizacyjne. Osoby, które ją praktykują, są pełne optymizmu. Zachwycone życiem bez mięsa. Trzeba jednak uważać, aby posiłki były skomponowane z pełnowartościowych składników. W innym wypadku będzie ona niezdrowa i niszcząca nasz organizm. Kluczem do sukcesu tej diety, jest wiedza na temat zdrowego odżywiania.

Zalety diety wegetariańskiej

Wegetarianizm niesie bardzo dużo korzyści dla zdrowia. Ta dieta zachwyca – nie tylko zwykłych ludzi, ale także specjalistów medycyny. Jeśli jest ona dobrze skomponowana i pełnowartościowa, pomaga zapobiegać wielu chorobom. Zmniejsza ona ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy typu drugiego, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, nowotworów, kamicy żółciowej i nerkowej, zaparć i hemoroidów oraz próchnicy zębów.

Wady diety wegetariańskiej

Diety wegetariańskiej nie zaleca się sportowcom czy osobom wiodącym bardzo aktywny tryb życia. Ma ona bardzo niski podaż energii. Może prowadzić do niedoborów witamin: B12 i D – szczególnie w przypadku diet restrykcyjnych takich, jak dieta wegańska. Do organizmu dostarczana jest bardzo mała ilość białka oraz naturalnych składników mineralnych: żelaza, wapnia, cynku, jodu i kwasów omega-3. Z tego powodu konieczne jest, aby do diety wegetariańskiej prowadzić odpowiednią suplementację. Najważniejsze są cynk, jod, kwasy omega-3 oraz niezwykle potrzebna witamina D. U osób, które niewłaściwie odżywiają się, stosując dietę, może wystąpić krzywica, neuropatia, osteomalacja, niedokrwistość megaloblastyczna, biegunki, zaburzenia miesiączkowania i opóźniony rozwój psychomotoryczny.

Dania dla wegetarian w restauracji Akademii

Od czerwca do października trwa sezon na kurki. Właśnie dlatego najwięcej dań dla wegetarian znajdziemy właśnie z tym grzybkiem. W karcie restauracji Akademii znajdziemy ich przeróżne odsłony. Kurki w śmietanie lub maśle ze świeżym koperkiem to fenomen wśród wielu smakoszy. Ponadto dostaniemy tutaj także zupę z kurek na wywarze z młodych warzyw ze śmietaną oraz kopytka z nimi w 12-miesięcznym serze bursztyn. Do wyboru mamy również makaron z bobem, pieprznikiem jadalnym i młodą cukinią. Inną opcją dla wegetarian będą tradycyjne pierogi ruskie z okrasą z cebuli lub na słodko z serem i jagodami.

wegetarianizm

Więcej niż dieta

Wegetarianizm stał się w pewnym sensie stylem życia połączonym z dietą. Ludzie rozumieją wegetarianizm, jako niejedzenie mięsa, lecz znaczy znacznie więcej. Niezależnie czy przejście na wegetarianizm wiąże się z przekonaniem, że nie powinno zabijać się zwierząt, ze snobizmem czy zafascynowaniem buddyzmem to jest on zawsze wynikiem zmiany sposobu myślenia. Dietę powinno komponować się starannie i świadomie, aby zachować zdrowie. Wegetarianie przeważnie nie palą, ograniczają kawę i alkohol oraz uprawiają aktywność fizyczną. Wielu z nich pracuje nad doskonaleniem osobowości. To wszystko sprawia, że są oni spokojni, przyjaźnie nastawieni do ludzi i świata.