Niezwykle ogromny wpływ na to, czy nasza relacja biznesowa z partnerem lub kontrahentem, odniesie powodzenie, ma miejsce, w którym spotykamy się z nim w celu negocjacji. Każdemu powinno zależeć na szacunku współrozmówcy. Aby nasz wizerunek był pozytywny w jego oczach, powinniśmy rozważnie podejść do wyboru restauracji, na oficjalne spotkanie biznesowe. Coraz częściej bywa tak, że rozmowa o sprawach biznesowych przenoszona jest do przestrzeni miejskiej z dość oficjalnych biur. Pozwala to na większą kreatywność i otwartość na nowe propozycje. Dodatkowo służy to temu, aby budować pełne zaufania relacje, jest to naturalne i nie powinno nas stresować. Należy mieć świadomość, że wybór miejsca do takiej rozmowy, jest niezwykle ważny i powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Komfort

Nie zawsze bogactwo i przepych robi furorę. Lokal, który wybierzemy, powinien sprzyjać rozmowom, a nasz gość powinien czuć się w nim wyróżniony oraz odprężony jednocześnie. Ekskluzywna, elegancka restauracja może go niepotrzebnie zestresować i sprawić, że jego język mowy i ciała przybierze zbyt oficjalny ton. To może spowodować upartość i nerwowość w podejmowaniu decyzji. Jeśli zależy nam na zbudowaniu pozytywnej i spokojnej relacji, musimy postawić na przytulną, rodzinną restaurację, o przyjaznej atmosferze. Ważne jest, aby wnętrze nie było chłodne oraz aby było czuć dobry klimat miejsca już na samym wejściu.

Spotkanie biznesowe

LokalizacjA

Podczas wyboru miejsca na spotkanie biznesowe, powinniśmy wziąć pod uwagę dogodną lokalizację lokalu zarówno dla nas, jak i naszego partnera. Umawianie się zbyt blisko siedziby firmy, świadczy o braku poszanowania rozmówcy. Jeśli to my zabiegamy o spotkanie, musimy dostosować się do przeciwnej strony. Pod uwagę powinniśmy wziąć także to, czy z łatwością będziemy mogli zaparkować samochód, ponieważ większość osób właśnie tym środkiem transportu dostaje się na spotkania.

Menu i ceny

Przed spotkaniem biznesowym należy zbadać, jakie menu oferuje dany lokal. Ma to niezwykły wpływ na przebieg spotkania, gdyż zapachy i smak działają na nasze zmysły. Nie zawsze jednak działa to w dobry sposób. Wybierając miejsce o ukierunkowanej kuchni, ryzykujemy, że nasz rozmówca akurat w niej nie gustuje i może jak najszybciej chcieć zakończyć rozmowę, a to może zakończyć się fiaskiem dla nas. Najbardziej bezpiecznie jest zdecydować się na kuchnię tradycyjną, z której każdy będzie miał możliwość wybrania czegoś dla siebie. Wbrew pozorom ważną rolę odgrywają też ceny. Drogie lokale ustawiają wysoką poprzeczkę i stawiają nas w pozycji osoby zamożnej. Czasami osoby z dobrym statusem finansowym nie korzystają z najdroższych usług. Natomiast wybierając lokal o zbyt niskich cenach, możemy wyjść na skąpych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwrócić na ten aspekt należytą uwagę.

Konsultacja z partnerami biznesowymi

Miejsce, w którym spotykamy się z partnerem biznesowym, powinno być dobrane starannie do niego. Jeśli widzimy się z nim bardzo rzadko lub pierwszy raz, warto zapytać go, jakie smaki lub typy miejsc preferuje. Jeśli nie chcemy pytać wprost, możemy poprosić o radę asystentkę biura lub osoby znajome. Restauracja nie może wzbudzać też strachu przed rewanżem, dlatego należy wybrać lokal tradycyjny o domowej atmosferze, zamiast pięciogwiazdkowej, ekskluzywnej restauracji.

 

Prowadzenie interesów w ciemnych, głośnych i niesprzyjających miejscach, jest trudne i nie wpływa korzystnie na rezultat. Wybierając odpowiednie miejsce, zorganizujemy najlepsze spotkanie biznesowe. Nasze starania mogą doprowadzić do ugody lub podpisania umowy. Warto więc nie lekceważyć lokalu, do którego się wybieramy i postarać się, by był on najlepszym wyborem.