Estetyczne posiłki. Jak zmienia się sposób serwowania polskich dań?

Serwowanie polskich dań? Zastanawiałeś się kiedyś jak istotne jest estetyczne serwowanie posiłków? Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest jedzenie. Każdy z nas spożywa od 3 – 5 posiłków dziennie, w zależności od zapotrzebowania i prowadzonego trybu życia. O tym, jak ważne są okoliczności, w których spożywamy posiłki, nie trzeba nikogo przekonywać. Na to by w pełni delektować się potrawą nie wypływa tylko jej smak, ale również zapach i sposób prezentowania się na talerzu.

Jak prawidłowo serwować dania?

Pierwszą zasadą, którą należy przyswoić przy prawidłowym serwowaniu dań jest: ustalony porządek. Najpierw serwuje się aperitif (jednakże tylko kiedy go przewidujemy!), następnie przystawki, zupę, danie rybne, danie mięsne, sery, a na końcu deser oraz kawę. Przerażony ilością wymienionych pozycji? Spokojnie, nie każde spotkanie lub przyjęcie wymaga zachowania wszystkich elementów. Przyjmuje się, że ilość serwowanych dań powinna wynosić od trzech do pięciu posiłków. W innym wypadku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że goście nie dadzą rady zjeść wszystkiego. Natomiast ogrom włożonej przez Ciebie pracy pójdzie na marne.

Smakujemy oczami – czyli jak sposób podania wpływa na zmysły

Kiedy idziemy do restauracji lub jemy rodzinny obiad w domu, często najpierw ,,smakujemy danie oczami’’.  Co to oznacza? To że już sam sposób, w jaki podano posiłek wpływa na nasz apetyt i przyjemność jaką odczuwamy z jedzenia. Istotną rolę odgrywają również wizualne aspekty otoczenia, w którym jemy. Przyjazne, czyste i funkcjonalne miejsce sprzyja, temu by zjeść posiłek w spokoju i bez zbędnego stresu. Dlatego najlepsze restauracje to takie, w których oczywiście smacznie zjesz. Ale! również spędzisz miło czas ciesząc się ładnym wystrojem, atmosferą i profesjonalną obsługą kelnerską.

Serwowanie polskich dań - w jaki sposób się zmienia?

Wizualna strona serwowania posiłków i towarzyszące jej braki

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że sfera gastronomii, która zajmuje się wizualną stroną serwowania posiłków jest zaniedbana. Wiele osób wciąż nie przykłada dużej wagi do sposobu, w jaki podaje przygotowane przez siebie dania. Wynika to z różnych względów. Może być to brak czasu, lenistwo lub ograniczona wyobraźnia. Naukowcy dopiero od niedawna zajmują się badaniem obszarów związanych z naszymi wyborami żywieniowymi. Obserwacji poddają również czynniki, które mają na nie wpływ. Jednakże już po tak krótkim czasie podają informację, że istnieje wiele dowodów na to, że warunki społeczne, środowiskowe, a nawet atmosferyczne mają wpływ na nasze odżywianie, porcje jakie zjadamy oraz na fakt czy czerpiemy przyjemność z jedzenia. Dla bardziej zainteresowanych tematem polecamy książkę ,,Gastrofizyka’’ Ch. Spence’a, w której opisuje dziesiątki czynników ,,spoza talerza’’, które wpływają na doznania towarzyszące podczas jedzenia.

Ambaras polskiej kuchni…

Kuchnia polska stanowi połączenie lokalnych tradycji z kulinarnymi wpływami innych kultur. Często kojarzy się z tłustymi, ciężkostrawnymi oraz czasochłonnymi potrawami. Jak w takim razie estetycznie i elegancko zaprezentować bigos lub gołąbki? Jak ma wyglądać serwowanie polskich dań? Niestety w obecnym świecie, który rozwija się i nie zwalnia tempa, a nasza rzeczywistość staje się coraz bardziej wirtualna, przed polskimi restauratorami stoi nie lada wyzwanie. Muszą zmierzyć się nie tylko z trudnością w zrobieniu ładnych zdjęć na portale lub blogi kulinarne, z gustownym podaniem dania w restauracji, ale i ze społecznym przeświadczeniem, iż polska kuchnia jest po prostu nudna.

Wielu Polaków twierdzi, że składa się ona tylko z pierogów, bigosu i kotleta schabowego. Jest to duży błąd, ponieważ kuchnia polska jest o wiele bardziej różnorodna, smaczna i niekoniecznie ociekająca tłuszczem. Naszym zdaniem warto kontynuować tradycje naszych przodków i dbać o to, aby polskie dania (które przecież tak kochamy!) nie odeszły w niepamięć. Pamiętajmy, że możemy urozmaicać i modyfikować przepisy, a nawet dostosowywać je do stosowanej przez nas diety.

W Akademii lubimy wyzwania

Wielu polskich restauratorów z miłości do swojego kraju i szacunku do polskich tradycji nie rezygnuje z serwowania lokalnych dań, a wręcz przeciwnie! Starają się promować polską kuchnię wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego świata i podają potrawy w bardzo estetyczny sposób, z dbałością o każdy szczegół. Jedną z takich restauracji jest Akademia. W menu znajduje się wiele urozmaiconych dań kuchni polskiej. Między innymi  pierogi z mięsem z okrasą z kurek, domowy rosół z makaronem przepiórczym, czy kopytka z bobem, kurkami i młodą cukinią. W ten sposób szefowie kuchni  Akademii oferują rodzime, polskie dania w urozmaicony sposób odpowiadający potrzebom współczesnego świata.