Towarzyszy człowiekowi od zawsze. Jest jednym z najlepszych źródeł pełnowartościowego i doskonale przyswajalnego przez organizm ludzki białka. Zawiera witaminy, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo i wapń. Mięso – jeden z bardziej ukochanych i równocześnie znienawidzonych składników potraw XXI wieku. Czy warto? Rodzaje mięs – o nich mowa poniżej.

To pytanie bardzo często przewija się w dyskusjach o sposobach odżywiania. Zwolennicy są zdecydowanie za, przeciwnicy – jeszcze bardziej przeciw. Wszystko rozbija się nie o wartości odżywcze i smak, bo te są niezaprzeczalne. Chodzi przede wszystkim o kwestie etyczne. Przez miliony lat człowiek tak bardzo ‘udoskonalił’ sposób hodowli oraz uboju zwierząt. Przerób ich mięsa, że uprzedmiotowił zwierzęta i zapomniał w tym wszystkim o poszanowaniu ich dobrostanu. A włączając do hodowli antybiotyki, sztuczne pasze i hormony uczynił mięso zwierząt niemal toksycznym i praktycznie niejadalnym. Stąd wiele trendów żywieniowych odrzucających mięso i zastępujących je roślinami.

My, w Akademii szanujemy wszystkich – i gości mięsożernych i tych po zielonej stronie mocy. Przykładamy też ogromną wagę do tego, co podajemy na talerzach. Dlatego szukamy wyłącznie najlepszych, najświeższych składników potraw, wyprodukowanych w sposób ekologiczny. Mięsa kupujemy wyłącznie tyle, ile jesteśmy w stanie przetworzyć i kładziemy ogromny nacisk na współpracę z hodowcami prowadzącymi swoje gospodarstwa z poszanowaniem dobrostanu zwierząt.

Dziś trochę o tym, jakie jadamy rodzaje mięs i co można z nich przyrządzić.

Wieprzowina

To jeden z najpopularniejszych obecnie rodzajów mięsa na polskich stołach. Jest doskonałym źródłem witaminy B1 – jej zawartość w wieprzowinie jest znacznie wyższa, niż w innych mięsach. Witamina ta odgrywa główną rolę w metabolizmie glukozy i profilaktyce zawału serca. Wieprzowina zawiera też znaczne ilości cynku i selenu – odpowiedzialne są one za stymulowanie systemu immunologicznego, walczenie ze stresem oksydacyjnym i optymalną produkcję hormonów.

Nadaje się do: pieczenia (szynka, golonka), smażenia i duszenia jako kotlety, gulasz czy mielone (większość rodzajów), opiekania (karkówka), nadziewania (słonina), przetworów – pasztetów, smalców, mielonek, kiełbas (podgardle), galantyn (nóżki).

W Akademii wykorzystujemy najlepszą wieprzowinę z ekologicznej hodowli do przygotowania m.in do przygotowania pierogów z mięsem i okrasą z boczku.

WoŁowina

Ten rodzaj mięsa wnosi do diety człowieka duże ilości żelaza, cynku i witaminy B12. Zawiera też wiele innych niezwykle korzystnych składników: kreatynę odpowiedzialną za budowanie masy mięśniowej i kondycji organizmu, sprzężony kwas linolowy (CLA) mający działanie antynowotworowe oraz glutation – potężny detoksyfikator organizmu.

Nadaje się do: pieczenia i opiekania (karkówka, rostbef, udziec, ligawa), duszenia i smażenia (antrykot, żeberka, stek, mostek, karkówka, łata), gotowania wywarów (szponder, mostek), podawania na surowo (polędwica, ligawa).

W Akademii wykorzystujemy najlepszą wołowinę z ekologicznej hodowli do przygotowania m in.:

– Tatara z cebulą, ogórkiem i grzybami

– Carpaccio na musie truflowym z kaparami

– Domowego rosołu

– Antrykotu/polędwicy wołowej z ziemniaczanym gratin i sosem burgundzkim

Rodzaje mięs

 

Szczególnym rodzajem wołowiny jest:

Jagnięcina

To mięso zawiera szerokie spektrum chroniących zdrowie składników odżywczych, przede wszystkim cynk, selen i witaminy z grupy B. Jest obecnie droższa od wołowiny, wieprzowiny i drobiu.

Nadaje się do: pieczenia i opiekania (comber, łopatka ), duszenia i smażenia (comber, karkówka, łopatka).

Drób

Jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy obecnie rodzaj mięsa jedzonego w Polsce. Jest chude, kruche, stosunkowo tanie i szybko się je przyrządza. Zawiera niewiele cholesterolu, ma za to dużo białka. W ciągu ostatniej dekady spożycie mięsa drobiowego wzrosło w Polsce dziesięciokrotnie!

Nadaje się do: pieczenia, zapiekania, obsmażania, duszenia (cały ptak, udziec, piersi), gotowania wywaru (szyjka, korpus, golonka, udka), galantyn (golonka, korpus, szyjka, udziec). W Akademii wykorzystujemy je głównie do De Volaille z zasmażaną marchewką i groszkiem oraz puree z ziemniaków.

Dziczyzna

Najlepsze i podobno najczystsze mięso XXI wieku. Pochodzi ze zwierząt żyjących wolno, pasących się według upodobań naturalnego instynktu. Jest niezwykle aromatyczne dzięki naturalnym, często ziołowym składnikom pożywienia. Ma bardzo niską zawartość tłuszczu, jest mniej kaloryczna niż pozostałe rodzaje ciemnych mięs. Zawiera witaminy z grupy B, pełnowartościowe białko, wapń, fosfor, magnez i żelazo.

Nadaje się, podobnie jak wołowina w zależności od rodzaju upolowanego zwierzęcia do: pieczenia i opiekania (karkówka, rostbef, udziec, ligawa), duszenia i smażenia (antrykot, żeberka, stek, mostek, karkówka, łata), przetworów, pasztetów, kiełbas i wędlin (cały zając), podawania na surowo (polędwica).