Polskie pierogi – znane w wielu postaciach, w przeróżnym farszem. Podawane z okrasą, czy bez. Na słodko bądź wytrawnie. Kochane przez wielu Polaków. W kraju nad Wisłą, i nie tylko, znajdują się jako jedno z obowiązkowych dań na wigilijnym stole. Nie skłamiemy jeśli stwierdzimy, że nie potrafimy żyć bez pierogów.

Czy pierogi są nasze? Polskie?

Czy pierogi są faktycznie polskim daniem? Niewątpliwie są kochane przez naszych rodaków. Ci przebywający za granicą, tęsknią za smakiem domowych pierożków przygotowywane przez nasze babcie i mamy. Także zagraniczni goście z zaciekawieniem i smakiem degustują pierogowe specjały. Jednak, ku zdziwieniu wielu osób, za kolebkę tego dania uważa się Chiny, gdzie od wieków lepione są jako drobne pierożki.

Według legendy do Polski przywędrowały w XIII wieku dzięki biskupowi, który pokochał je przebywając w Kijowie i sprowadził przepisy na polskie dwory i tak oto zagościły one u nas na stałe.

polskie pierogi

Co jest ważne?

Podstawą jest dobrze przygotowane i rozwałkowane ciasto. Warto poszukać sprawdzonych przepisów w zeszytach swoich mam i babć. Pozornie bardzo proste ciasto przygotowane z kilku składników, a jednak trzeba zachować odpowiednie proporcje, aby nie zepsuć dania.

Ważnym jest, aby ciasto było odpowiednio elastyczne i nie za grube. Należy pamiętać, że główną rolę w daniu gra farsz i to jego smak ma być bogaty i wyczuwalny. Ciasto jedynie trzyma odpowiednią formę oraz kształt i nie może dominować mącznym smakiem.

Tradycyjnie, czyli wytrawne

Na polskich stołach zdominowały nas pierogi w wersji wytrwanej. Najczęściej spotykane są pierogi ruskie, czyli x farszem w postaci połączenia gotowanych ziemniaków oraz białego sera. Niewiele mniej popularnym jest farsz z mięsa i tutaj możemy spotkać różnorakie kombinacje.
Z mięsem wieprzowym, wołowym, jagnięcym a nawet z mięsem z gęsiny – bardzo popularnej wersji w okresie jesiennym. Z kolei w okresie bożonarodzeniowym najczęściej spotykamy wersję wegetariańską, czyli popularne pierogi z kapustą i grzybami. Aromat tego nadzienia bezkonkurencyjne kojarzy się ze świąteczną wieczerzą.

Spotkać można bardziej nowoczesne wersje wytrawnych opcji. Przykładem są polskie pierogi ze szpinakiemi ser fetą czy kozim serem albo iście jesiennie – z kurkami. W tym obszarze kreatywność kucharzy nie zna granic.

Dla koneserów słodyczy nic straconego

Osoby preferujące słodkie smaki również pokochały polskie pierogi, a to z tego względu, że i słodkie farsze nie są gorsze od tych słonych. Popularne z białym serem i jagodami mogą pełnić rolę obiadu, podwieczorku czy deseru. Stały się wybawieniem dla niejednej mamy, które głowiły się jak nakarmić swoje dzieci w typie niejadka.

polskie pierogi

Solo czy z dodatkiem?

Pierogi same w sobie są pysznym daniem, ale dodatki z którymi można je podać, sprawiają, że są jeszcze smaczniejsze. Do wersji wytrawnych polecana jest okrasa w postaci drobno posiekanej i zeszklonej cebulki na maśle lub podsmażonego, pokrojonego w kosteczkę boczku. Z kolei to wersji słodkich pysznym dodatkiem może być słodka śmietanka, dżem bądź po prostu posypany brązowy cukier. Krótko mówiąc dodatki są kropką nad i w tym daniu.

Sposób przygotowania

W większości przypadków pierogi gotujemy w osolonym wrzątku – ta metoda jest znana nam od stuleci. Aczkolwiek warto spróbować pierogów przygotowanych w inny sposób. Te gotowane na parze zyskują tym, że zostaje w nich większa ilość składników odżywczych oraz mikroelementów. Coraz częściej spotykamy pieczone w piekarniku, które świetnie smakują z różnego rodzaju sosami i dipami, a przy tym są bardzo sycące.

Ruskie smażone na paleni? Czemu nie! Dzięki temu zyskujemy od razu pyszny, masełkowy smak.

W okresie letnim, kiedy to Polacy uwielbiają spędzać czas przy grillowaniu, warto spróbować pierogów w wersji grillowanej. To jest świetna alternatywa dla ciężkostrawnych, mięsnych dań.

Pierogi, które wydają się tradycyjne, proste i wszystkim bardzo znane potrafią występować
w najbardziej urozmaiconych kombinacjach. Są świetnym przykładem do próbowania nowych wariacji, ale z zachowaniem tradycyjnej kuchni.