Kultura picia wina do posiłków wywodzi się z południowej Europy a prawdziwymi koneserami są Włosi oraz Francuzi. Klimat śródziemnomorski idealnie sprzyja uprawie różnego rodzaju szczepów winorośli. Jednakże w kraju Wisły coraz częściej i chętniej sięgamy po wino, szczególnie jako towarzysz posiłków. Co wpływa, że trunek znany jeszcze sprzed naszej ery, wypiera tak popularne mocne alkohole polskiej kultury?
Zamiast kompotu – lampka wina do obiadu
Któż nie ma wspomnień z dzieciństwa, gdzie do obiadu podawany był kompot z dobroci naszych ogrodów – jabłek, czereśni czy wiśni? Natomiast w południowej Europie od lat nawet najmłodsi członkowie rodziny spożywają wino.
Specjaliści często zwracają naszą uwagę na sylwetki naszych południowych sąsiadów – zdecydowanie mniejszy procent ludzi cierpi na otyłość niż przykładowo obywatele Stanów Zjednoczonych.
Natomiast na półwyspie iberyjskim, apenińskim czy bałkańskim ludzie chętnie jedzą są ciężkostrawne sery, mięsa czerwone czy różnego rodzaju ciasta, które nie należą do niskokalorycznych. Zatem w czym tkwi sekret?
Zdrowotne właściwości wina
Wino, w szczególności czerwone, jest bogate w składniki, które mają dobroczynny wpływ na nasze ciało i zdrowie. Takich jak między innymi silne antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia się naszych komórek. Udowodniono, że zapobiega cukrzycy typu 2 zmniejszając poziom cukru we krwi.
Poprawiają krążenie dzięki czemu choroby serca, nadciśnienie są mniej spotykane u osób, które spożywają ten trunek regularnie i w małych ilościach.
Wino wpływa również korzystanie na pracę naszego mózgu, redukując w ten sposób ryzyko pojawienia się demencji czy choroby Alzhaimera.
Należy jednak pamiętać, że jedynie picie wina w małych dawkach daje nam zdrowotne właściwości. Ustalono średnią dawkę jednej lampki dziennie dla kobiet oraz dwóch lampek dla mężczyzn.
Z kolei nadmiar alkoholu zacznie działać wręcz przeciwnie powodując między innymi otłuszczenie wątroby, które może prowadzić do martwicy. Oraz uzależnienie od alkoholu, które niesie wiele negatywnych skutków dla organizmu, psychiki jak i jakości życia.
Dlaczego wino podawać akurat do posiłku?
Wiele alkoholi południowcy preferują zagryzać przekąskami czy daniami. Dobrze dobrany rodzaj wina będzie podkreślać smak podawanych kompozycji kulinarnych i idealnie współgrać zwiększając pozytywne doznania przy kosztowaniu.
Ponadto wino w odpowiedniej ilości wspomaga trawienie unikając w ten sposób uczucia ociężałości po skończonej uczcie.
Jak dobrać wino do dania?
Do dyspozycji mamy szeroki wachlarz win: czerwone, białe różowe, musujące, wytrawne, półwytrawne, półsłodkie, słodkie. Jak widać kombinacji jest bardzo sporo a do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju szczepy winorośli jak i region, gdzie uprawiane są winogrona. Sommelierzy to osoby, które pojęły szeroką wiedzę kultury picia win. W dobrej restauracji kelner doradzi najlepszy rodzaj wina do wybranego dania. Choć trendy łączenia win z danymi posiłkami nie są już sztywne i ewoluują, warto znać podstawy doboru wina.
Do czego serwować czerwone wino?
Czerwone, wytrawne i aromatyczne wino będzie idealnie komponować się czerwonym mięsem takim jak wołowina, wieprzowina, baranica czy dziczyzna. Z kolei lekkie, deserowe czerwone wino będzie pasowało do lżejszych dań mięsnych z jagnięciny czy cielęciny.
Dobrze współgra także z bardziej intensywnymi i aromatycznymi serami. Z kolei do łagodniejszych serów lepszym wyborem będzie już białe wino.
Białe wino z czym podawać?
Białe wino jest lżejsze od czerwonego i mniej intensywne zatem dobrze komponuje się z białym mięsem z kurczaka, indyka, kaczki czy gęsi. Jeśli wybieramy dania z owoców morza czy ryb – tutaj też warto postawić na białe wino, gdyż idealnie pobudza nasze kubki smakowe. Ponadto same dania często przygotowywane są z domieszką białego, wytrwanego wina.
Różowe wino?
Różowe wino zdecydowanie mniej jest spotykane niż dwa poprzednie. Jednakże idealnie sprawdza się w roli aperitif. Warto wypróbować go w towarzystwie przystawek w postaci lekkich sałatek czy kompozycji wędlin.
Najważniejszym jednak jest pamiętać o swoich preferencjach smakowych. Jak wspomniano wcześniej, odchodzi się od sztywnego, szablonowego łączenia wina z konkretnym daniem. Przykładem jest kaczka faszerowana sosem grzybowym – zatem pojawia się dylemat, jakie. Tutaj warto pokierować się własnymi preferencjami.