Restauracja Akademia słynie nie tylko z gustownie urządzonego wnętrza, ale także – a właściwie przede wszystkim – z pysznych, idealnie skomponowanych i przyrządzonych z dbałością o najmniejszy szczegół dań. Niektóre z nich zyskały już miano kultowych, a goście regularnie wracają do lokalu, by ponownie skosztować swoich ulubionych smaków. Które pozycje w karcie zasługują na szczególną uwagę?
Restauracja Akademia to typowy przykład biznesu, który zrodził się z wielkiej pasji. W 2013 roku kilku wielkich miłośników dobrej kuchni połączyło swoje siły i postanowiło stworzyć lokal, który odpowie nawet na najbardziej wybredne gusta klientów. Restauracja Akademia mieści się na rogu ulic Różanej i Puławskiej na warszawskim Mokotowie. Już od pierwszego spojrzenia na szyld wiemy, że mamy do czynienia z miejscem stylowym i eleganckim, a przy tym nowoczesnym. Wnętrze tylko potwierdza te przypuszczenia: lokal został urządzony w biało-szarej kolorystyce z dodatkiem jasnego drewna. Całość prezentuje się słonecznie, przytulnie, a jednocześnie niezwykle elegancko. „Kropką nad i” są grafiki autorstwa Andrzeja Pągowskiego i Tomasza Tomaszewskiego, którymi ozdobiono ściany oraz świeże kwiaty w wazonach. Warto dodać, że choć lokal znajduje się w atrakcyjnej okolicy, jest bardzo przestronny. Znalazło się w nim nawet miejsce do odpoczynku po udanym posiłku – na osłoniętej zasłoną antresoli znajdziemy kanapy i hamaki, w których możemy oddawać się poobiedniemu relaksowi. Wnętrze jest dobrze przemyślane, spójne i piękne, a zarazem niezwykle funkcjonalne.
Na szczęście na tym nie kończą się zalety restauracji, ponieważ jej twórcy doskonale wiedzą, że dobry lokal to nie tyle ładne pomieszczenie, co pracujący w nim ludzie. Zespół Akademii to profesjonaliści, dla których gastronomia jest prawdziwą pasją. Ich celem jest sprawienie, by goście poczuli się wyjątkowo już od pierwszych chwil po przekroczeniu progu restauracji. Zarówno kelnerzy, barmani, jak i osoby przygotowujące jedzenie podchodzą do swojej pracy z najwyższą starannością i to właśnie dzięki nim tak wielu klientów nieustannie powraca do Akademii. Sercem każdego lokalu jest jednak szef kuchni. Krzysztof Kowalski to kucharz, który szkolił się we Francji, zaś doświadczenie zdobywał w najlepszych restauracjach w Polsce. Doceniła go nawet Kancelaria Prezydenta! Stworzone przez niego menu jest mieszanką najlepszych cech kuchni polskiej oraz fusion. Z mistrzowską precyzją łączy elementy tradycji i nowoczesności, sprawiając, że jego dania zaskakują i prowokują do eksperymentowania z nowymi smakami. Wśród potraw serwowanych w restauracji Akademia znajduje się wiele pozycji, które goście uważają za kultowe. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Królik z domowymi kopytkami i kapustą zasmażaną
Królik jest w naszym kraju stosunkowo rzadko wykorzystywanym mięsem, a szkoda, ponieważ jest lekkostrawny i zawiera dużo białka, a zarazem mało tłuszczu. Ten podawany w Akademii jest niezwykle delikatny, a dzieła dopełniają wspaniale dobrane dodatki. Tradycyjne kopytka to podróż do czasów dzieciństwa, w którym ta prosta, a zarazem pracochłonna potrawa kojarzyła się z wizytą u babci lub niedzielnym obiadem w rodzinnym gronie. Całość zwieńcza ikona polskiej kuchni, czyli zasmażana kapusta, która dodaje delikatnemu daniu wyrazistości.
Skrei z makaronem soba w sosie limonkowo–kafirowym
Skrei to ryba, która gości na naszych stołach wyłącznie między styczniem a kwietniem. Niezwykłość tej odmiany dorsza tkwi w momencie, w którym jest odławiana. Skrei dorasta za kołem podbiegunowym, zaś po ukończeniu pięciu lat życia przemierza długą drogę na tarło w kierunku norweskich Lofotów. Trasa ta obejmuje ponad 600 km – dzięki takiej dawce ruchu ryba wyróżnia się na tle innych swoim jędrnym, zwartym i bogatym w składniki odżywcze mięsem. Nic dziwnego, że to właśnie skrei uważany jest za najlepszy gatunek dorsza na całym świecie! Delikatną, niepowtarzalną w smaku rybę Akademia serwuje na gryczanym makaronie soba w sosie z limonki i kafiru na bazie mleczka kokosowego. Efekt jest oryginalny i nowoczesny, a jednocześnie nawiązuje do tradycyjnych dań kuchni azjatyckiej.
Sum z pieca z grzybami i puree ziemniaczanym
Kolejne kultowe rybne danie stanowi sum, który najpierw jest przyrządzany metodą sous vide, a następnie pieczony w piecu. Jego mięso jest niezwykle delikatne, a ten wyjątkowy smak podkreślają przepyszne grzyby leśne oraz aksamitne, maślane puree z ziemniaków. Całość mocno nawiązuje do tradycyjnej kuchni polskiej, jednak zarówno niecodzienna kompozycja smakowa, jak i nowoczesny sposób podania dodaje jej oryginalności.
Rosół z kapłona z lanymi kluskami
Wydawałoby się, że rosół to danie, które nie pozostawia zbyt wiele pola do improwizacji i udoskonalania. W rzeczywistości jednak istnieje wiele sposobów, na jakie można go przyrządzić. Ten serwowany w Akademii jest tak wyjątkowy za sprawą mięsa, na bazie którego powstaje. Kapłon to specjalnie hodowany, kastrowany po osiągnięciu ok. 10 tygodni samiec kury domowej. Jego mięso jest wyjątkowo miękkie i smaczne, a ze względu na swoją wysoką cenę – bardzo wykwintne. Niepowtarzalny smak rosołu przyrządzonego na jego bazie podkreślany jest przez delikatne, rozpływające się w ustach lane kluski, które wielu z nas z pewnością niejednokrotnie zna z beztroskich lat dzieciństwa.
Sernik Akademia
Sernik podawany w Akademii ma status kultowego nie bez powodu. Goście chwalą go za delikatność i aksamitność – z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią bardziej nowoczesną i lekką w smaku wersję tego tradycyjnego, polskiego deseru. Kremowy ser zestawiony został z nieco bardziej zdecydowanym, czekoladowym spodem, dzięki któremu całość nabiera charakteru.